Парите
По пътя към еврозоната: Получихме положителна оценка от ЕК на тригодишната финансова рамка

Европейската комисия публикува оценката на националния средносрочен структурно-фискален план на България за 2025-2028 г. и тя е положителна. Той е част от данните, които подлежат на оценка за финансовото състояние на българската икономика.
В средносрочен план бюджетният дефицит в България ще е първоначално 3%, а след това - 2,8%, когато бъдат приложени фискалните мерки, които правителството вече обяви - борбата със сивата икономика и повишаването на събираемостта на данъчните и други приходи, се посочва в документа публикуван на страницата на ЕК.
Посочва се още, че държавният дълг на страната ни е бил 24,1% от БВП в края на 2024 г. Според прогнозата се очаква съотношението на дълга към БВП да намалее до 23,1% от БВП в края на 2025 г. и да се върне до 24,5% в края на 2026 г. Описано е, че фискалната прогноза не разглежда политическите ангажименти в средносрочните планове като такива, докато те не бъдат подкрепени от надеждно обявени и достатъчно конкретни политически мерки.
Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна членка трябва да изготви свой национален план за период от 4 или 5 години. Той трябва да съдържа нейните фискални ангажименти, ангажименти за реформи и инвестиции и да допринесе за осигуряване на последователно, постепенно намаляване на дълга и насърчаване на устойчив и приобщаващ растеж.
Държавите трябва да включат в своите планове и курса си за фискални корекции под формата на план за нетните разходи.