Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. По-високи данъци за най-богатите: Как Франция решава проблема си с нарастващия бюджетен дефицит

Анализи

По-високи данъци за най-богатите: Как Франция решава проблема си с нарастващия бюджетен дефицит

По-високи данъци за най-богатите: Как Франция решава проблема си с нарастващия бюджетен дефицит - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Френският премиер Мишел Барние обяви по телевизия France 2, че ще увеличи ставките на корпоративния данък за най-богатите граждани и най-големите френски компании. Този ход потвърждава по-ранните съобщения за това, че повишаването на данъците е част от новия арсенал на Барние за справяне с влошаващата се ситуация с дефицита на Франция.

Тревога: Бюджетният дефицит на Франция може да надхвърли 6%

Засега това увеличение на корпоративните данъци вероятно ще засегне само компании с годишен оборот над 1 млрд. евро. Смята се, че новите данъчни ставки вероятно ще засегнат около 300 компании в цялата страна.

За по-заможните лица, които са част от домакинства с годишен доход над 500 000 евро, Барние предложи временно повишаване на данъка върху доходите. Очаква се този ход да добави около 2 млрд. евро към публичните финанси. Възможно е да се въведе и данък върху обратното изкупуване на акции.

Барние обаче подчерта, че тези мерки са само временни - за една или две години. Той се обърна и към онези, които са в по-добро финансово положение, с призив да допринесат за възстановяването на финансите на страната.

Началната дата на планираното повишаване на пенсиите във Франция с цел адаптиране към инфлацията вероятно също ще бъде отложена за 1 юли следващата година, вместо за 1 януари 2025 г., както беше обявено по-рано.

Барние ще обяви бюджета за 2025 г. следващата седмица, който вероятно ще съдържа повече подробности за плановете как най-добре да се справят с публичните финанси на страната и да се повиши доверието на инвеститорите.

Този бюджет обаче все пак ще трябва да бъде одобрен от новото правителство, което може да се окаже предизвикателство, като се има предвид, че няма парламентарно мнозинство.

Франция продължава да се бори със задълбочаващата се бюджетна криза

През последните няколко месеца Франция се сблъсква със задълбочаващ се бюджетен дефицит, тъй като страната страда от спадащи данъчни приходи и загуба на инвеститорско доверие.

„Новите правителствени оценки показват, че публичният дефицит - прогнозиран в началото на годината на 4,4% и вече ревизиран нагоре през април - трябва да надхвърли 6% от БВП през тази година, а през 2023 г. - 5,5%“, заявиха от корпорацията за банкови и финансови услуги ING.

„Това е огромен бюджетен удар, за който според правителството трябва да бъдат винени по-ниските от очакваните данъчни приходи на фона на икономическия растеж, движен от износа, а не от вътрешното потребление, което генерира по-ниски постъпления от ДДС. Изчаквателната нагласа на предприятията, които през последните месеци преустановиха голям брой инвестиции и назначения поради политическата несигурност, доведе до много по-ниски от очакваните данъчни постъпления. И накрая, разходите на местните и регионалните власти са по-високи от прогнозираните и възлизат на около 16 млрд. евро за 2024 г.“, добавиха от корпорацията.

По-високите разходи под формата на мерки за фискална подкрепа както за бизнеса, така и за гражданите по време на пандемията, както и събития като кризата със сигурността в Нова Каледония, допринесоха за влошаването на публичните финанси.

За да коригира тази ситуация, Франция вече продаде редица облигации. Барние също така наскоро предложи нов бюджетен план за 2025 г. на стойност 60 млрд. евро, който включва съкращаване на разходите на стойност 40 млрд. евро и увеличаване на данъчните приходи с 20 млрд. евро. Този план вероятно ще спомогне за намаляване на дефицита до 5% от БВП през следващата година, от 6% през тази.

Анкети