Анализи
Позитивизъм или песимизъм след сделката за митата между САЩ и ЕС

Договорката за митата беше постигната в неделя след преговори между американския президент Доналд Тръмп и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Шотландия.
Франция – временна стабилност
„Търговско споразумение, постигнато между Съединените щати и Европейския съюз, ще осигури временна стабилност, но е небалансирано, предупреди в френският министър по европейските въпроси Бенжамен Адад.
Министърът приветства някои части от сделката – сред тях изключенията за сектори, от ключово значение за френската икономика, както и факта, че европейските регулации в сфери като дигиталните технологии и здравеопазването остават в сила.
„Но нека бъдем откровени: настоящото положение не е задоволително и не може да бъде устойчиво“, заяви Адад.
Той обвини САЩ в „икономическа принуда и пълно пренебрежение към правилата на Световната търговска организация (СТО)“.
„Трябва бързо да направим необходимите изводи, иначе рискуваме да бъдем пометени“, предупреди той.
„Ако европейците не се събудят навреме, трудностите на другите ще ни се сторят незначителни в сравнение с нашия собствен упадък.“
Германия – облекчение за автомобилната индустрия
Германският канцлер Фридрих Мерц приветства търговското споразумение между Съединените щати и Европейския съюз. Според него то е избегнало „ненужното ескалиране на трансатлантическите търговски отношения“, въпреки че някои индустрии смятат, че митата остават прекалено високи.
„По този начин успяхме да запазим нашите основни интереси, макар че бих желал по-голямо облекчение в трансатлантическата търговия“, се казва в изявление на Мерц, публикувано скоро след обявяването на споразумението.
Споразумението определя 15% мито за повечето износни стоки от ЕС. САЩ са основният търговски партньор на Германия.
Мерц заяви, че е особено облекчен за автомобилната индустрия, която преди споразумението беше изправена пред мита от 27,5%.
Освен автомобилите, химическата и машиностроителната индустрия в Германия са особено зависими от износа за САЩ.
Германската асоциация за търговия с химически продукти VCI посочи, че споразумението е оставило ставките „прекалено високи“.
„Когато човек очаква ураган, се радва на обикновена буря. Ескалация беше избегната, но цената е висока и за двете страни“, се казва в изявление на VCI.
Все още има много детайли в споразумението, които трябва да бъдат изгладени, и канцлерът изрази „пълната си подкрепа“ за Европейската комисия „за преговорите, които ще започнат сега“.
Германският министър на финансите Ларс Клингбеил заяви, че споразумението е „добро като първа стъпка“.
„Сега ще оценим резултата от преговорите и тяхното въздействие върху икономиката и заетостта в Германия“, добави той.
Унгария: По-неизгодна сделка от тази между Лондон и Вашингтон
Подписаното вчера рамково търговско споразумение между Европейския съюз и САЩ е "по-неизгодно в сравнение с договора, сключен по-рано между Лондон и Вашингтон", заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс. "Това не е споразумение... (Президентът) Доналд Тръмп "изяде за закуска" (председателката на Европейската комисия) Урсула фон дер Лайен. Това се случи и ние подозирахме, че ще стане така, защото американският президент е тежка категория в преговорите, а госпожа председател е лека категория", каза Орбан в подкаст.
Италия – положителен сигнал, но ще търси отстъпка за селскостопански продукти
Джорджа Мелони заяви, че споразумението е предотвратило „потенциално опустошителни последици“ за трансатлантическите отношения.
„Ескалация в търговските отношения между Европа и Съединените щати щеше да доведе до непредсказуеми и потенциално разрушителни последствия“, заяви тя
Макар да определи самото споразумение като положителен сигнал, италианският лидер подчерта, че все още предстои да проучи детайлите на договора.
Мелони подчерта, че Рим ще проучи възможността за освобождаване от мита на определени категории стоки, „по-специално на някои селскостопански продукти“.