Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Президентът и искането за референдум за въвеждането на еврото у нас (ОБОБЩЕНИЕ)

Анализи

Президентът и искането за референдум за въвеждането на еврото у нас (ОБОБЩЕНИЕ)

Президентът и искането за референдум за въвеждането на еврото у нас (ОБОБЩЕНИЕ) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Президентът Румен Радев обяви, че внася в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум относно приемането на еврото като официална валута в България от 2026 година. Това стана в петък вечерта, като посочи, че решението за въвеждане на единната европейска валута е: „стратегическо и изисква широк обществен консенсус, който в момента липсва“. Редица политици, финанси и икономисти веднага реагираха на съобщението му. Експерти по право коментираха, дали е допустимо внасянето му, а съветникът му по правни въпроси Крум Зарков обяви, че още в понеделник ще подаде оставка. Управляващите призоваха колегите си, при допускане в НС, да гласуват и да отхвърлят предложението на Радев в зала.

Позиция на Росен Желязков – министър председател:

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка.

Българското правителство полага, а аз като министър-председател ще продължа да полагам всички усилия за присъединяването на страната към Еврозоната. Защото съм уверен, че по този начин ще гарантираме на българските граждани изсветляването и повишаването на конкурентоспособността на икономиката, стабилизирането на публичните финанси, понижаването на лихвените проценти, доверие в инвеститорите и много други ползи. Но най-важната полза е, че демокрацията няма да има алтернатива.

Считам, че е категорично неприемливо президентът Румен Радев да чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с “Възраждане” и чрез своето “Величие” , на гърба на бъдещето на българските граждани. Това поведение със своята непредвидимост, създаде недоумение в европейските институции.

Ето защо като министър-председател на Република България призовавам всички народни представители в 51-ото Народно събрание, които са убедени, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, да докажат това с гласовете си в Народното събрание.

Бойко Борисов – Лидер на ГЕРБ:

Играта на президента Румен Радев е с датата. От една страна иска да бъде за еврото, а от другата да си играе със страховете на хората и да разбие управляващото мнозинство. Това  заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, коментирайки искането на държавния глава за провеждане на референдум за еврото.

Борисов се обърна към демократичната общност и партиите, които подкрепят европейския път на България.

„Ние искаме да сме в сърцето на Европа, да не бъдем в периферията, да бъдем там, където се вземат решенията“, подчерта той.

Брюксел наблюдава изключително внимателно процеса за присъединяването на еврото, защото България е тази, която иска да стане член. „Опасно е това, което се прави", предупреди Борисов, имайки предвид поведението на Радев. "В Брюксел са изключително разтревожени. Парламентът по най-бързия начин да отхвърли предложенията за еврото. Референдум трябваше да бъде поискан преди конвергентния доклад. Сега хората на Радев чуха, че конвергентният доклад ще бъде положителен и еврокомисар ще дойде на 4 юни, за да го прочете. България ще стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Радев трябваше да поиска референдума преди 4 години“, каза лидерът на ГЕРБ.

Той призова ПП-ДБ, Ново начало и АПС да бъдат единни и да отхвърлят този референдум.

"Процесът е завършен и само след месец ще имаме положителен конвергентен доклад. Ако този референдум бъде допуснат, можете да забравите за еврозоната не само през 2026 г., а и през 2036 г.", предупреди Борисов.

Той определи сегашната възможност за влизане на България в еврозоната като голям шанс за нея и добави, че Румъния няма такъв шанс. "Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Румен Радев. Да бъдем силни и единни сега. Няма значение, че кабинетът се казва „Желязков“, кабинетът се казва България сега“, подчерта Борисов и добави, България ще бъде друга, когато влезе в еврозоната.

Наталия Киселова – Председател на Народното събрание

Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за референдум, но то трябва да бъде добре мотивирано, защото вече има решение на Конституционния съд за правомощията на парламента да насрочва национален референдум по определени въпроси. Това заяви председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, коментирайки предложението на държавния глава за свикването на референдум за единната валута.

„Към момента в Народното събрание няма внесено предложение за референдум за еврото. Тоест това е намерение. Президентът има право да направи предложение за това, парламентът да обсъди дали да има национален референдум. Когато бъде внесено предложението, се надявам то да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите на президента, тъй като вече има две решения на Конституционния съд за правомощията на парламента да насрочва референдум по определени въпроси“, каза Киселова.

Тя припомни, че решението на КС от миналата година се отнася конкретно до въпрос свързан с еврото.

Киселова коментира и дали предложението на Радев е противоконституционно.

„Така както беше представен въпросът, без мотивите е спорен. Нека да видим какви са мотивите“, подчерта тя.

Председателят на НС обясни, че след като бъде внесено предложението с мотиви, тъй като компетентността се отнася до две комисии – по бюджет и финанси и комисия по правни и конституционни въпроси – в рамките на седмици те трябва да се запознаят с мотивите.

Крум Зарков – Съветник на Радев по правни въпроси

„В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси. Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не мога да се съглася, съответно да подпомагам“.

Доц. д-р Борислав Цеков – Конституционалист

„Обявеното с "извънредно" обръщение на Румен Радев предложение за национален референдум относно дата за присъединяване към еврозоната следва категорично да бъде отхвърлено от Народното събрание поради противоконституционност. Вече има Решение на Конституционния съд по к.дело 13/2024 г., по което съм представил Правно мнение, чиято аргументация за недопустимостта на подобен референдум беше възприета от конституционната юрисдикция. Тук ще цитирам само един ключов акцент от това решение:

„Чрез Договора за присъединяване – надлежно ратифициран от Народното събрание, България е поела валидно задължение за участие в паричния съюз. Изграждането на паричен съюз в рамките на Европейския съюз е подчинено не на определянето на конкретни дати за държавите членки с дерогация, а на изпълнението от тях на критерии, установени в първичното право на Съюза, което държавите членки чрез подписаните от тях договори са приели доброволно да изпълняват. Преценката за момента, когато държавата членка с дерогация се включва във Валутнокурсовия механизъм ІІ (ERM II), е предоставена на държавата членка, но от нея се очаква да се присъедини към механизма. Преценката за момента, когато държава членка с дерогация е готова да приеме еврото, т.е. изпълнила е конвергентните критерии, установени в член 140, §1 ДФЕС, се извършва не едностранно от националния парламент на държавата членка, а от Съвета на Европейския съюз, по предложение на Комисията, след консултация с Европейския парламент, след обсъждане в Европейския съвет и след препоръка, отправена от квалифицирано мнозинство от членовете на Съвета, представляващи държавите членки, чиято парична единица е еврото."

Симеон Дянков – финансист, Председател на фискалния съвет

„България в Еврозоната е по-силна от България извън нея“.

Любомир Дацов – финансист

„Едно от малките неща за което българските политици одържаха някаква нормална линия беше еврозоната. На повечето от тях им се случваше с "преглъщане", просто и те не разбираха защо е важно това. Президента Радев неведнъж е заемал противоречиви позиции, особено по отношение на ляво-дясно политиката, винаги съм си мислел, че е заради съветниците около него, играта която трябва да играе и т.н , но той винаги имаше едно предимство, което другите нямаха пред електората, можеше да прави "коремно" на лоста, е сега го загуби!“

През Фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов заяви, че партията му ще подкрепи допитване до народа.

„Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция. И сега ще ви кажа какво е моето мнение. Аз и моите колеги инициирахме референдум, още когато бяхме телевизионно предаване. На него участваха три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия.  Затова и сега, в сегашнато управление, в което участваме, нашето условие е да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест, аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България. Подкрепям това от цялото си сърце. Само ще ви припомня, че за провеждането на референдум за приемането на еврото, иницииран от Възраждане, ние направихме всичко по силите си, за да може този референдум да се случи. Така че, от всичко казано от мен до тук разбирате, че ние от ИТН подкрепяме идеята на Президента да се питат гражданите. Искам да бъда ясен. Аз съм за това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение, но какво ще се случи, ще решат хората, българските граждани, защото това е тяхно право и такава е пряката демокрация. А политиците, тъй като са производни на българския народ, трябва да се съглясят с това, което иска суверенът.

Затова ще допълня следното - ние сме част от управляващото мнозинство, за да решаваме проблемите на държавата, а не да вървим против принципите си. Като участници в правителството, ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление. И когато има възможност за това суверенът да бъде питан, ние ще подкрепяме тази възможност.“

Стоян Панчев – икономист

„За последните 30 години само две държави не са питани за въвеждането на еврото - Кипър и България.

Гражданите на всички останали държави са имали демократичната възможност да изразят волята си по темата за еврото.

Анализът, изготвен по поръчка на Европейския парламент, документира общо 58 референдума между 1972 г. и 2016 г. по теми, свързана с европейската интеграция/ЕС. Тук влизат референдуми, проведени в Норвегия и Швейцария.

Таблицата по-долу дава пълен списък от подписаването на Договора от Маастрихт през 1992 г. до днес. В нея имаме директно питане за еврото (Дания и Швеция) или питане за членство в ЕС, което върви (рано или късно) с членство в еврозоната.

Никъде другаде няма такава грозна репресия като в България.“

Можество от коментарите в социалните мрежи са и около формирането на партия от Радев.

Бисер Манолов - финансист

Възраждане ще спихнат гневни, когато разберат, че Радев ще изгради партия си основно от тяхната членска маса. Защо ще успее ли - той демонстрира официално безграничната си любов към Матушка, докато Възраждане са много свенливи още.

Михаил Кръстев - икономист

После Радев защо не прави партия…
Тя буквално се разпада преди да я е създал.
Анкети