Анализи
Росица Велкова: Трябва балансиран бюджет за 2025 г., България вече изпълнява ценовия критерий за еврозоната
Бившият служебен министър на финансите очерта като реалистична дата за приемане на еврото 1 януари 2026 година
„Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск в пенсионната система върху разходите и натиск от по-високи разходи за персонал поради инфлацията. Този натиск продължи с решения, които се взеха в парламента, за увеличаване на разходи за персонал в определени сфери, а също и с инвестиционната програма, която беше приета с Бюджет 2024, която не е обвързана с показателите на 3-годишната бюджетна прогноза. ... Още от 2022-ра беше ясно, че имаме проблем и излизаме от орбитата на следване на стабилна фискална политика и това с времето се разви“, това коментира пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите.
По думите на Велкова трябва много прецизно да се приоритизират разходите в Бюджет 2025 и „чак тогава, ако дупката не може да бъде запълнена, да се мисли за промяна в данъчната система“.
„Не споделям, че данъчната система трябва да се променя, затова призовавам първо да се преразгледа разходната част на бюджета. Но ако е необходимо, тогава всеки един данък би могъл да бъде въпрос на обсъждане. ... По-безболезнено е някои разходи да бъдат спестени и отложени, отколкото да се увеличават данъците, които засягат всички граждани и бизнеса“, посочи още тя.
„Много рисково ми се струва и няма да постъпят в пълния размер, в който са разчетени, средствата по ПВУ", добави тя.
„Реалистичната дата за влизане в еврозоната би била 1-ви януари 2026 г.“, посочи още бившият финансов министър, като подчерта, че очаква в най-скоро време правителството да поиска от ЕК извънреден конвергентен доклад.
„Този месец България е изпълнила инфлационния критерий за членство в еврозоната. Има решение на предходното Народно събрание, което задължава кабинета при изпълнение на този критерий да поиска конвергентен доклад за членство в еврозоната. Така че очаквам в най-скоро време това искане да бъде направено“, коментира тя. Велкова е категорична, че проектобюджетът за 2025 трябва да бъде балансиран по-добре.
„Не мисля, че Народното събрание и Министерството на финансите ще допуснат да приемат един бюджет, който е нереалистичен и ще доведе до надхвърляне на 3% дефицит“.
Тя коментира и появилите се спекулации около проекта за удължителен бюджетен закон, че заради липса на бюджет минималната заплата за държавния сектор остава без промяна - 933 лв. , а за частният се вдига на 1077 лв.
„Няма две различни нива на минималната заплата, и в двата сектора минималната заплата от 1 януари е 1077 лева“, категорично заяви Росица Велкова.