Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. „Sofia Compliance Forum“ постави съответствието като основна функция за компаниите

Мултимедия

„Sofia Compliance Forum“ постави съответствието като основна функция за компаниите

Sofia Compliance Forum постави съответствието като основна функция за компаниите - Tribune.bg
Снимка:
© Fibank

Първото по рода си събитие, посветено на съответствието – „Sofia Compliance Forum“, се проведе в София Тех Парк при засилен интерес и над 200 гости. Форумът се организира от Fibank (Първа инвестиционна банка) и PwC България (ПрайсуотърхаусКупърс България) и съдейства за провеждането на задълбочени дискусии от изявени професионалисти в борбата срещу изпирането на пари, финансирането на тероризма, заобикалянето на санкциите и устойчивото развитие. В дискусиите и презентациите участваха над 25 лидери в сферата на съответствието, управлението на риска и устойчивото развитие, представящи както частния, така и публичния сектор. 

В откриващото слово на „Sofia Compliance Forum“, Изпълнителният директор на Fibank, г-н Светозар Попов, сподели: „Съответствието – това далеч не е просто съблюдаване на регулации. То е ангажимент. Ангажимент към стабилността, към доверието, към прозрачността. Ангажимент към обществото. Очакваме форумът да бъде място на откровен разговор, на споделяне на добри практики, на обединяване около конкретни решения. И още повече – очакваме да даде началото на устойчива традиция, чрез която всяка година да надграждаме експертизата, разширяваме сътрудничеството и укрепваме средата, в която всички ние работим и живеем.“

Поздравления към гостите отправиха също Главният директор Съответствие на Fibank - г-н Антон Петров, и г-н Божидар Нейчев – старши съдружник в PwC.

Първият панел - „Стандарти на съответствие и етика в организацията“, воден от г-н Юлиан Михов от PwC, представи функцията по съответствие, която играе водеща роля в организациите, като партньор на бизнеса. Подчертано беше, че тя е ангажимент на всички служители в компаниите, като участниците се обединиха около мнението, че ключовият фактор за ефективността й е доверието.

Иван Симеонов - директор „Устойчиво развитие“ във Fibank, модерира частта, отделена на изключително актуалните предизвикателства в сферата на устойчивото развитие. За постигането на устойчивост е необходимо активното участие на всички звена и синхронизиране на системи, процеси и данни. Експертите в панела отбелязаха, че устойчивото развитие е преди всичко възможност за компаниите, особено за малките и средните предприятия.

Дискусиите след обедната почивка бяха посветени на борбата с финансовата престъпност, започвайки с финансовите измами и киберпрестъпността. Като актуални  бяха откроени измамите с помощта на изкуствен интелект (AI), инвестиционните измами, „романтичните измами“, както и добре познатите измами с подмяна на фактури (т.нар. invoice или IBAN измами).  

Участниците в следващата дискусия - тази, посветена на борбата срещу изпирането на пари, обсъдиха трудностите, които срещат, възможностите за оптимизация на процесите и споделиха ценни практически съвети. Бидейки представители на институции с различна роля в борбата срещу изпирането на пари, те посочиха като ключов елемент за ефективността на техните усилия сътрудничеството – както между отделни задължени субекти, така и това между частния и публичния сектор. 

Съответствието със санкциите – една тема, която според експертите остава недостатъчно застъпена в българския правен режим, породи интересна дискусия предвид динамичната геополитическа среда. Участниците откроиха като основни предизвикателства пред практикуващите липсата на достатъчна осведоменост извън финансовите институции за задълженията им и рисковете, свързани със заобикалянето на санкционните режими, както и дивергенцията на санкционните режими, която допълнително усложнява навигирането в тази сложна обстановка.

Fibank© Fibank Fibank

Последният панел на „Sofia Compliance Forum“ засегна технологичните решения, които помагат в борбата с финансовите престъпления. В него се включиха редица чуждестранни участници, включително представители на фирмите Oracle, Lexis Nexis Risk Solutions, AMLA и Complytek. Дискусията бе модерирана от г-жа Венера Драчева – ръководител съответствие в кипърския клон на Fibank.

Г-н Антон Петров - Главен директор Съответствие във Fibank, завърши с това, че от гледната точка на организаторите форуми като този не са само за споделяне на идеи, но и за изграждане на съюзи. Той подчерта значимостта на бизнеса:

- да вгражда изуствен интелект, без да компрометира сигурността;

- да приема устойчивостта, без да жертва отчетността; и

- да правим иновации, без да от поглед почтеността.

Амбицията на съорганизаторите - Fibank и PwC България, е „Sofia Compliance Forum“ да се превърне в ежегодна платформа за споделяне на най-добрите практики и актуални тенденции в областта на съответствието.

Етикети: Fibank (75)
Анкети