Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Тарифната война на САЩ: Опасенията от глобална рецесия растат, но кой губи и кой печели

Анализи

Тарифната война на САЩ: Опасенията от глобална рецесия растат, но кой губи и кой печели

Тарифната война на САЩ: Опасенията от глобална рецесия растат, но кой губи и кой печели - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Въведените от американския президент Доналд Тръмп мащабни мита за внос в САЩ предизвикаха вълна от реакции в засегнатите държави. Опасенията от глобална търговска война назряват, а заедно с това и страховете от забавяне на икономическия растеж в световен мащаб и трудности за редица индустрии, включително и в САЩ. Съгласно новите мащабни мита вносът от ЕС е обложен с тарифа от 20 %.

Търговски войни: Тръмп обяви новите мита

На този фон германският министър на икономиката Роберт Хабек Хабек предупреди, че „американската тарифна мания може да въвлече страните в рецесия и да причини огромни вреди в световен мащаб, с тежки последици за много хора“, предаде АФП.

„За потребителите в САЩ денят няма да бъде „Ден на освобождението“, а „Ден на инфлацията“,“ каза той, позовавайки се на термина, който Тръмп използва, за да опише новите мита.

В лицето на Германия Европейският съюз среща подкрепа в усилията да се търси „решение чрез преговори“ с Вашингтон, но ако се наложи блокът трябва да е готов да отвърне на удара.

„Винаги сме настоявали за преговори, а не за конфронтация“, каза германският министър на икономиката и вицеканцлер Роберт Хабек, като добави, че ЕС е готов да даде „балансиран, ясен и решителен отговор“, ако преговорите се провалят.

Както се вижда от публикуваните снощи таблици, американската администрация се е ръководила предимно от математическа логика при определянето на размера на тарифите за всяка държава или регион.

За страните, които облагат вноса от САЩ с 20% и повече, наложените мита са в размер на половината от това, което плащат американските компании.

Facebook© Facebook Facebook

От друга страна, на страните и териториите, които имат 10 % мита върху продукти от САЩ, Тръмп въведе тарифи със същия процент.

Германия, която е най-голямата икономика в Европа, ще бъде силно засегната от новите мита, тъй като продава огромно количество стоки - от автомобили до фармацевтични продукти - на САЩ.

Германската автомобилна индустрия: Американските мита ще създадат само губещи

Новите американски мита, обявени на 2 април, „ще създадат само губещи“, заявиха от Германската асоциация на автомобилната индустрия (VDA), която призова ЕС да отговори със „сила“.

„Сега ЕС е призован да действа заедно и с необходимата сила, като същевременно продължи да сигнализира за готовността си да преговаря“, казаха от органа, който представлява германската автомобилна индустрия, за която САЩ са ключов експортен пазар.

Германската химическа промишленост призова ЕС да избегне „ескалация“ 

От друга страна от Германската химическа промишленост призоваха ЕС да „запази хладнокръвие“ в отговор на новите американски мита, като предупреди, че „спиралата на ескалация само ще увеличи щетите“, предаде АФП.

„Съжаляваме за решението на американското правителство“, казаха от Асоциацията на германската химическа промишленост (VCI), която призова Брюксел да поддържа „тесен диалог“ със САЩ - най-големия експортен пазар за германската химическа промишленост.

VCI, която представлява индустриални гиганти като Bayer и BASF, заяви, че ЕС трябва „да остане гъвкав в отговора си“ на митата.

„Страната ни не трябва да се превръща в пешка в ескалиращата търговска война“, подчертават от асоциацията и добавят, че „целта трябва да бъде взаимно справедливо решение - за Европа и САЩ“.

„Съединените щати са и остават централен търговски партньор за Германия“, заяви то.

Съединените щати са най-важният експортен пазар за германските химически продукти извън ЕС и поемат почти 1/4 от износа на фармацевтични продукти на страната.

Химическата промишленост е третият по големина промишлен сектор в Германия. Заедно с автомобилната промишленост тя е особено уязвима от последиците на новите американски мита.

И двата сектора вече се сблъскаха през последните години с нарастващата конкуренция от страна на Китай, както и с повишаването на производствените разходи.

МВФ: Митата на Тръмп създават несигурност, но няма да предизвикат рецесия

Отговорът на ЕС ще се насочи към онлайн услугите на САЩ

Европейският съюз е „готов за търговска война“ със Съединените щати и планира да „атакува онлайн услуги“ в отговор на съобщението на Доналд Тръмп, заяви говорителката на френското правителство.

„Напълно сигурни сме, че наистина ще имаме неблагоприятно въздействие върху производството“, каза Софи Примас пред телевизионния оператор RTL.

Тя изрази особена загриженост за въздействието върху виното и спиртните напитки.

„Разполагаме с цял набор от инструменти и сме готови за тази търговска война“, добави тя, цитирана от АФП.

„След това ще разгледаме как можем да подкрепим нашите производствени отрасли“, добави Примас.

„Тръмп си мисли, че е господар на света. Това е империалистическа позиция, за която донякъде бяхме забравили, но която се завръща с голяма сила и голяма решителност“, каза още тя.

Президентът Еманюел Макрон ще се срещне днес с представители на френските сектори, „засегнати от тарифните мерки“, обявени от Тръмп, съобщиха от канцеларията му.

Срещата ще се състои в 16:00 ч. българско време.

На 2 април Тръмп представи стряскащи мита за основни търговски партньори, включително Китай и Европейския съюз, в така наречения от него „Ден на освобождението“.

Примас заяви, че ЕС подготвя отговор на два етапа, като „първоначалният отговор“ ще бъде въведен около средата на април по отношение на алуминия и стоманата.

След това ЕС ще се насочи към „всички продукти и услуги“, като мерките вероятно ще бъдат готови в края на април, каза тя, като добави, че това все още се обсъжда.

„Но ние ще атакуваме и услугите. Например онлайн услугите, които днес не се облагат с данък, но биха могли да бъдат обложени“, каза Примас.

Отговорът на ЕС може да се отнася и до „достъпа до нашите договори за обществени поръчки“, каза тя.

Бизнес групи в САЩ изразиха тревожност от новите мита на Тръмп

Ходът на президента Доналд Тръмп за мащабните мита беше широко критикувано и от лобистките групи на американския бизнес, които изразиха загриженост относно въздействието на новите мита върху дейността им.

Стоейки на моравата на Белия дом, Тръмп представи базово 10-процентно мито срещу почти всички търговски партньори на САЩ в света от 5 април и допълнителна горна ставка от 9 април за други държави, които понастоящем налагат мита и нетарифни бариери срещу американските компании.

Търговските групи реагираха с тревога на мерките, според които повечето стоки, внасяни от Китай например, ще бъдат подложени на допълнително мито в размер на 34% към съществуващите такива.

Несигурност на финансовите пазари: Вървят ли САЩ към мека рецесия

„Прилагането на нови мита в такъв мащаб ще доведе до промени и сътресения, в които ресторантьорите ще трябва да се ориентират, за да запазят ресторантите си отворени“, казаха от Националната асоциация на ресторантьорите.

„Залогът за производителите не би могъл да бъде по-голям. Много производители в САЩ вече работят със слаби маржове“, заяви Джей Тимънс, президент на Националната асоциация на производителите.

„Високите разходи за новите мита застрашават инвестициите, работните места, веригите за доставки и на свой ред способността на Америка да се конкурира с други държави и да бъде водеща производствена суперсила“, добави той.

Доналд Тръмп не изключва възможността за рецесия в САЩ през 2025 г.

Наред с Китай, Европейският съюз, Индия и няколко други водещи търговски партньори на САЩ също ще бъдат изправени пред нови мита от поне 20% от 9 април.

„Тези широки мита са увеличение на данъците, което ще повиши цените за американските потребители и ще навреди на икономиката“, заяви главният политически директор на Търговската камара на САЩ Нийл Брадли преди представянето на митата.

„Призоваваме политиците вместо това да насочат усилията си към ускоряване на програмата в подкрепа на растежа за удължаване на настоящата ни данъчна политика, ребалансиране на регулациите и разгръщане на пълния потенциал на американската енергия“, добави той.

В неотдавнашен анализ Бюджетната лаборатория на Йейлския университет изчисли, че 20-процентно повсеместно мито върху вноса може да струва на средното американско домакинство най-малко 3400 долара - болезнена корекция на разходите за живот за повечето американци.

Ефектът от митата: В САЩ ще купуват с между $40 хил. и $350 хил. по-скъпо някои модели на Ferrari

„Мащабните глобални и реципрочни мита на президента Тръмп са масивно увеличение на данъците за американците, което ще доведе до инфлация, ще убие работни места и може да предизвика рецесия за икономиката на САЩ“, заяви главният изпълнителен директор на Асоциацията за потребителски технологии Гари Шапиро.

Тръмп: Митата на САЩ ще засегнат всички страни

„Тези мита ще повишат потребителските цени и ще принудят търговските ни партньори да предприемат ответни мерки“, каза той.

Въпреки широко разпространеното осъждане, някои лобистки групи бяха по-позитивно настроени към съобщението.

„Днешните търговски действия дават приоритет на местните производители и американските работници“, заяви Скот Пол, президент на Алианса за американско производство.

„Тези трудолюбиви мъже и жени са виждали как нелоялната търговия изрязва земята под краката им в продължение на десетилетия“, продължи той.

„Те заслужават шанс за борба“, добави той и нарече съобщението на Тръмп „необходима стъпка в правилната посока“.

Анкети