Технологии
Българският суперкомпютър Discoverer е обслужил около 30 национални и над 40 европейски проекта
До момента българският суперкомпютър Discoverer, част от европейската мрежа на високопроизводителни изчислителни машини, е обслужил над 30 национални проекта, в това число и 3 бизнес ориентирани, както и над 40 европейски проекта. Това съобщиха от София Тех Парк (СТП) за БТА по повод разпространеното вчера съобщение за започналото надграждане на производителността и функционалностите на Discover. София Тех Парк е част от управляващия проекта консорциум „Петаскейл суперкомпютър България“, заедно с Асоциация „Национален център по компютърни приложения“ и Стратегически център за изкуствен интелект. Суперкомютърът Discoverer е на територията на технологичния парк.
Сред отработените проекти досега е и този на международен екип, с когото работи българският учен Даниела Донева от Тюбингенския университет, Германия. Проучванията на изследователите в проекта са насочени към изучаването на групата и динамиката на неутронни звезди и черни дупки, и гравитационното излъчване на тези обекти.
Възможностите на Discover са използвани досега и по проекти в областта на прогноза за времето с висока разделителна способност, задачи за изчислителна хидродинамика, изчисления за квантово моделиране, предсказване на свойства на нови молекули в битовата химия и медицината, и др. инициативи, уточниха от София Тех Парк.
Планирането на започналото надграждане и подобряване на производителността на Discoverer е започнало преди две години.
„По правило, в момента, в който се пусне един суперкомпютър, веднага започва да се мисли за негов ъпгрейд, защото времето на оптимална работа при тези технологии е 4-5 години с оглед бързото развитие на съвременните HPC системи“, обясниха в отговора си от СТП. Дейностите по приключване на надграждането ще отнемат 3-4 месеца.
Бюджетът за доставка, монтаж и настройка на трите нови системи е в размер на 3,75 млн. евро. Близо една трета от средствата или 35 процента ще бъдат осигурени от Съвместното предприятие за високопроизводителни изчисления (European High Performance Computing Joint Undertaking - EuroHPC JU). Останалите 65 процента ще бъдат осигурени от националния бюджет.