Технологии
ЕК: Microsoft нарушава антитръстовите правила с приложението Teams
Брюксел заяви, че Microsoft е нарушила антитръстовите правила на ЕС, като е включила приложението си за комуникация Teams в популярния си офис пакет. Същевременно американският технологичен гигант обеща да направи всичко необходимо, за да се справи с опасенията за конкуренцията.
Обвинителният акт идва, след като миналата година Европейската комисия(ЕК), влиятелният антитръстов регулатор на ЕС, започна разследване, предизвикано от жалба на Slack от 2020 г., предаде АФП.
Комисията уведоми Microsoft за своето "предварително мнение", че е "нарушила антитръстовите правила на ЕС", като е включила Teams в своите базирани в облак пакети Office 365 и Microsoft 365, които включват програмите Word, Excel и Powerpoint.
Още преди обвиненията Microsoft се опита да успокои опасенията на ЕС, като развърза Teams в Европа, а през април разшири политиката за целия свят.
ЕС също така имаше опасения, че Microsoft може да е ограничила оперативната съвместимост между конкурентите на Teams и собствените си предложения, въпреки че през септември 2023 г. компанията въведе "подобрения", за да улесни конкурентите. Комисията обаче заяви, че промените на Microsoft не са били достатъчно задълбочени.
"Комисията предварително установява, че тези промени са недостатъчни, за да отговорят на нейните опасения, и че са необходими повече промени в поведението на Microsoft, за да се възстанови конкуренцията", се казва в изявлението.
Комисарят по конкуренцията на ЕС Маргрете Вестагер заяви, че "сега Microsoft има възможност да отговори на нашите опасения".
Компанията ще може да предложи ангажименти, за да избегне голяма глоба, а президентът Брад Смит посочи, че Microsoft би желала да предприеме допълнителни стъпки.
"След като отделихме Teams и предприехме първоначални стъпки за оперативна съвместимост, ние оценяваме допълнителната яснота, предоставена ни до днес, и ще работим за намиране на решения, за да отговорим на останалите опасения на комисията", каза Смит в изявление.
Slack подаде жалбата си, тъй като пазарният ѝ дял намаля, а след това беше закупена от компанията Salesforce.
Няма краен срок за приключване на официалното разследване.
Ако резултатът от проучването е в ущърб на Microsoft, тя може да бъде изправена пред голяма глоба или други разпоредени средства за защита.
През последните месеци Microsoft е подложен на по-засилен европейски контрол.
Регулаторните органи на ЕС проучват партньорството на Microsoft с разработчика на ChatGPT OpenAI, за да установят дали то не представлява прикрито сливане.