Технологии
ЕС предупреждава Twitter да засили модерирането на съдържанието заради новите правила
Висшият технологичен орган на ЕС предупреди Илън Мъск, че Туитър трябва да разполага с достатъчно ресурси, за да модерира опасно съдържание до 25 август, или рискува да наруши основните правила на съюза.
„Ако технологията не е готова, те трябва да разполагат с достатъчно ресурси, за да компенсират празнината. Говорих по тази конкретна тема с Илон Мъск“, каза еврокомисарят Тиери Бретон пред репортери след среща в централата на Туитър, на която участва новият главен изпълнителен директор на платформата Линда Якарино. Мъск се присъедини към срещата чрез видеоконференция от Ню Йорк.
Бретон е казал на екипа на Туитър, че „има няколко области, които ще бъдат критични веднага, щом регламентът бъде задействан“. Това е свързано с насилието над деца, което е много гореща тема за нас в Европа, също и дезинформация в изборите“, каза Бретон.
Двудневното посещение на еврокомисаря в Сан Франциско дойде само седмици преди Законът за цифровите услуги (DSA) на Европейския съюз да влезе в пълна сила за най-големите платформи в света, включително за Фейсбук и Инстаграм на Meта, както и за ТикТок и Туитър.
Бившият френски финансов министър също ще се срещне с Марк Зукърбърг от Mета, за да обсъдят новите правила.
Но всички погледи са насочени към Мъск, който, откакто пое собствеността върху Туитър, променя често и внезапно, много правила за използвания език в социалната мрежа, дори ако езикът е обиден или носи омраза и дезинформация, което е в пряко противоречие с новия на ЕС правила.
Срещата на Бретон в Туитър беше част от това, което ЕС нарече „стрес тест“, за да се прецени дали платформата е готова да отговори на новите правила, въпреки масивната вълна от съкращения, откакто Мъск я пое. ТикТок също прие да се подложи на стрес тест през юли, тъй като приложението, собственост на Китай, се бори със страховете, че е под доминацията на Китайската комунистическа партия в Пекин.
При посещение в Париж миналата седмица Мъск каза, че има всички намерения да отговори на изискванията на новия закон. Но с орязването на заплатите на Туитър и с ликвидиране на екипите за модериране на съдържанието, наблюдателите се съмняват дали Мъск е в състояние да изпълни ангажимента си.