Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Хакерска атака: Архив на интернет се размина с катастрофална кибератака

Технологии

Хакерска атака: Архив на интернет се размина с катастрофална кибератака

Хакерска атака: Архив на интернет се размина с катастрофална кибератака - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Интернет архивът, онлайн хранилище на уебстраници, беше изключен в четвъртък, след като основателят му потвърди, че е извършена голяма кибератака, при която са били разкрити данните на милиони потребители и сайтът е бил опорочен.

Нападението срещу базираната в Сан Франциско организация с нестопанска цел, извършено от сенчеста група, която експертите определиха като пропалестински „хактивист“, разкрива опасностите от пробиви в киберсигурността преди президентските избори в САЩ на 5 ноември.

Брустър Кале, основател на Интернет архива и дигитален библиотекар, призна за поредица от разпределени атаки за отказ на услуга (DDoS) - насочени към нарушаване на работата на уебсайт или сървър - от вторник насам и заяви, че организацията работи за подобряване на сигурността.

Нападението е довело до „оскверняване на нашия уебсайт“ и нарушаване на сигурността на потребителските имена, имейли и пароли, написа Кале в X, бившия Twitter.

В нова публикация в четвъртък Кале съобщава, че нападателите са се върнали и са сринали както основния сайт на интернет архива, така и неговата „Отворена библиотека“ - каталог с отворен код на дигитализирани книги.

Данните на интернет архива „не са били повредени“, пише той в следващия си пост.

„Работим, за да възстановим услугите възможно най-бързо и безопасно“, добави той.

В сряда потребителите съобщиха за изскачащо съобщение, в което се твърди, че сайтът е бил хакнат и данните на 31 млн. акаунта са били нарушени.

„Чувствали ли сте се някога така, сякаш интернет архивът работи на кокили и постоянно е на ръба на катастрофален пробив в сигурността?“ - се казваше в изскачащия прозорец, очевидно публикуван от хакери.

„Току-що се случи. Виждаме се с 31 милиона от вас в HIBP!“

HIBP се отнася за сайт, наречен „Have I been Pwned“, сайт, който позволява на потребителите да проверяват дали техните имейли и пароли са изтекли при пробиви в данните.

В друга публикация на X HIBP потвърждава, че са били откраднати 31 милиона записа от интернет архива, включително имейл адреси, екранни имена и пароли.

Хакерска група, наречена „SN_BLACKMETA“, пое отговорност за атаката срещу X.

Анкети