Технологии
IBM откри първия си европейски център за квантови изчисления в Германия
Германският канцлер Олаф Шолц откри първия център за квантови изчисления на американската компания IBM в Европа, като заяви, че Германия се стреми да бъде в челните редици на тази революционна технология.
Центърът, който е първият на IBM извън САЩ и се намира в Енинген, близо до Щутгарт, ще позволи на десетки европейски компании и изследователски институти да получат достъп до квантовите системи на компанията.
Макар и все още в ранен стадий, учените смятат, че свръхбързите квантови изчисления в крайна сметка ще могат да подпомогнат иновациите в редица области - от по-интелигентен софтуер за криптиране до изкуствен интелект.
Шолц приветства центъра за данни като „добра новина за Германия“, подчертавайки, че най-голямата икономика в Европа се нуждае от такива „ключови технологии“.
„Точно в тези бъдещи области трябва да бъдем начело и да не зависим от другите“, каза той.
Изследванията в областта на квантовите технологии се разглеждат като критична област и както САЩ, така и Китай инвестират много в тази област. Вашингтон също така наложи ограничения върху износа на чувствителни технологии.
Оливие Езрати, независим експерт в областта на квантовите технологии, заяви пред АФП, че през последните пет години частните и публичните инвестиции в тази област възлизат на около 20 млрд. долара в световен мащаб.
Центърът в Германия се състои от два квантови компютъра, свързани с квантови процесори. Единият от компютрите в обекта беше открит през 2021 г. от предшественика на Шолц, Ангела Меркел, и беше първият в Германия.
Умопомрачителна скорост
Квантовите компютри могат да обработват сложна информация с умопомрачителна скорост и в крайна сметка значително надминават дори най-мощните съвременни конвенционални компютри.
Обикновените компютри функционират по двоичен начин: те изпълняват задачи с помощта на малки фрагменти от данни, известни като битове, които винаги се изразяват само като 1 или 0.
Но фрагментите от данни в квантовия компютър, известни като кюбити, могат да бъдат едновременно 1 и 0 - което им позволява да обработват огромен брой потенциални резултати едновременно.
Квантовите компютри в германския обект представляват огромни метални конструкции и други компоненти, свързани с множество кабели, и по нищо не приличат на обикновените компютри.
IBM вече има 250 клиенти по целия свят, които тестват нейните квантови компютри, за да разработват приложения в различни области.
Американската фирма се опитва да разработи технологията от 20 години в конкуренция с други технологични компании като Google, Amazon и Microsoft, както и с изследователски лаборатории и стартиращи предприятия.
Сред компаниите, които ще имат достъп до квантовите системи на IBM чрез новия център за данни, са германският автомобилен титан Volkswagen и технологичната група Bosch.
От IBM са уверени, че до 2029 г. ще могат да предоставят на клиентите си квантов компютър, който да работи с най-съвременни приложения.
Но технологията все още има да извърви дълъг път. Основното предизвикателство е да се намали процентът на грешките, които системите допускат, а според експертите той все още е твърде висок.
До края на годината в германския център за данни трябва да бъде разположена най-новата квантова система на IBM, наречена Heron, за която фирмата твърди, че ще работи с намален процент грешки и 25 пъти по-голяма скорост в сравнение с предшественика си.
„В някои аспекти... системата Heron е най-напредналата днес“, каза независимият експерт Езрати.
Освен това IBM е изградила голяма екосистема от компании и институции, които „вече тестват инструментите си в експериментален мащаб“, обясни той, но предупреди, че процентът на грешките все още е твърде висок, „за да се извършват полезни изчисления в голям мащаб“.