Технологии
Като на кино: Нова технология с ИИ ще позволи на хората да говорят с домашните любимци
Ако и вие, като всеки собственик на домашен любимец, отдавна се опитвате да общувате с най-добрия си приятел чрез бебешки гласчета, този материал е за вас. Според проучване, публикувано в Current Biology, двойка невробиолози са изказали хипотеза за отговора, свързан с бъдещето, в което хората ще могат да разговарят с домашните си любимци. Макар и все още в началото на процеса, изследването, което е наречено „Предизвикателството на доктор Дулитъл“, би могло действително да създаде поток от разговори между човек и животно.
С помощта на програма, базирана на изкуствен интелект (което не бива да изненадва никого), учените Йоси Йовел и Одед Речави от университета в Тел Авив, Израел, се надяват да проправят път на собствениците да разговарят с домашните си любимци. Поставени пред три основни предизвикателства, изследователите се надяват да разрушат стените на това, което се смята за възможно, когато става въпрос за начина, по който общуваме с нашите космати, пернати и т.н. приятели.
Като за начало дуото смята, че за да можем да разговаряме с домашните любимци, ще трябва да разчитаме на комуникативните знаци на животните, което означава, че поучителните сигнали с ръце вече няма да могат да се използват. Следващата важна стъпка е животните да използват тази комуникация в различни условия, а не само в специфични ситуации като ухажване или когато животът им е в опасност. И накрая, за да се проведе окончателният тест, трябва да се установи, че разговорът протича така, както би протекъл между две животни, а не с помощта на изкуствен интелект.
Като пример за това създадено от изкуствения интелект общуване може да се посочи проучване, което установи, че медоносните пчели извършват специфично движение на тялото, за да съобщят на другите в своята колония къде могат да намерят храна. След като изучават това движение, изследователите успяват да го повторят с пчела робот, която информира истинските пчели къде да пътуват за следващата си храна. По линия на разговорите с домашни любимци обаче този тест не е постигнал успех и в трите контролни точки за предизвикателството „Доктор Дулитъл“.
Това е огромна крачка напред в изучаването на животните, дори и да не означава непременно,
Само през последната година се наблюдава ръст на възможностите в света на технологиите, когато става въпрос за това как учените схващат нови форми на изкуствен интелект. От ChatGPT до създаването на все по-подобни на хората роботи и дори клонирането на хора - ние сме в началото на някои големи пробиви.
След като в бъдеще можем да разговаряме с домашните си любимци, има голяма вероятност изследователите да открият как можете да проведете приятен разговор на вечеря с кучето или котката си.