Технологии
Лидерът в производството на чипове TSMC остава в Тайван
Гигантът в производството на чипове TSMC е решен да „запази корените си в Тайван“, докато открива нов огромен център за научноизследователска и развойна дейност в северния град Хсинчу, предаде АФП.
Тайванската компания за производство на полупроводници (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - TSMC) контролира повече от половината от световното производство на микрочипове. Те са жизненоважни за съвременната световна икономика и задвижват всичко - от кафемашини и смартфони до автомобили и ракети.
По-голямата част от производствената база на компанията се намира в Хсинчу, където модерните ѝ съоръжения произвеждат все по-малки силициеви пластини, чието търсене рязко нарасна, особено поради неотдавнашния бум на технологиите, свързани с изкуствения интелект.
По време на откриването на центъра за научноизследователска и развойна дейност председателят Марк Лиу заяви, че центърът ще „развива по-активно водещите световни технологии в полупроводниковата индустрия, за да проучи 2-нанометровата и 1,4-нанометровата технология“.
Компанията се надпреварва да започне масово производство на 1,4-нанометровия чип - по-малък от част от нокътя - изпреварвайки своя съперник Samsung, втория по големина производител в света.
Производствените линии на компанията се разшириха отвъд Тайван, докато западните сили изразиха загриженост, че ключовата индустрия е съсредоточена на остров, за който Китай претендира, че е негова територия.
Но главният изпълнителен директор СС Уей заяви, че TSMC възнамерява да запази сърцето на технологичните си постижения в Тайван.
„Искаме да използваме тази възможност, за да покажем на тайванците решимостта на TSMC да запази корените си в Тайван“, каза Уей.
„Чухме гласове, изразяващи загриженост дали TSMC не премества фокуса си в чужбина и дали не спира развитието си в Тайван. Трябва да кажем „не“, каза той.
„С откриването на глобалния център за научноизследователска и развойна дейност казваме на тайванците, че корените ни ще останат в Тайван.“
Планираният завод в Аризона - една от най-големите чуждестранни инвестиции в САЩ - в момента се отлага за 2025 г. поради недостиг на квалифицирани работници, което е удар по плановете на Белия дом за увеличаване на производството на чипове в САЩ.
TSMC обясни забавянето с липсата на квалифицирани работници и заяви, че изпраща тайвански техници, които да помогнат за обучението на персонала на леярната.
Компанията се сблъсква с подобни проблеми, докато проучва възможността за изграждане на завод в Дрезден, позовавайки се на опасения за пропуски в германския набор от таланти.
През изминалата година глобалната популярност на TSMC нарасна, като голяма част от нея дойде, след като САЩ въведоха строги ограничения, целящи да спрат достъпа на Пекин до високотехнологични чипове, оборудване за производство на софтуер, използван за проектиране на полупроводници.
Пекин реагира по подобен начин, като ограничи продажбите на чипове на американския гигант Micron и обяви, че за износа на редки минерали, които са жизненоважни за производството на полупроводници, се изисква лиценз.
По средата се намира самоуправляващият се Тайван - основната производствена база за полупроводници в света - който Китай смята за своя територия и се е зарекъл да си върне един ден, ако е необходимо, със сила.