Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Microsoft обжалва иск на данъчните служби в САЩ за колосалните 29 млрд. долара

Технологии

Microsoft обжалва иск на данъчните служби в САЩ за колосалните 29 млрд. долара

Microsoft обжалва иск на данъчните служби в САЩ за колосалните 29 млрд. долара - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Американската Служба за вътрешни приходи (IRS) иска от Microsoft да плати колосалните 29 милиарда долара неплатени данъци от 2004 г. до 2013 г., съобщи компанията.

„Ние не сме съгласни с предложените корекции и ще оспорим енергично чрез службата за административни обжалвания на IRS и, ако е необходимо, чрез съдебни производства“, казаха от компанията.

В публикация в блог Microsoft каза, че проблемът е с прехвърлянето на приходи между международни юрисдикции. Практиката, наречена споделяне на разходите, се практикува от "много големи мултинационални компании... защото отразява глобалния характер на техния бизнес", каза компанията.

„Силно вярваме, че сме действали в съответствие с правилата и разпоредбите на IRS и че нашата позиция е подкрепена от съдебната практика“, добавя се в публикацията в блога. Microsoft каза, че процесът на обжалване със службата ще отнеме години и ако не успее, компанията ще се бие в съда. Производителят на Windows каза, че искът на службата е избухнал от продължили десетилетие разговори „за да се отговори на въпросите за това как сме разпределили нашите приходи и разходи за данъчни години, започващи още през 2004 г.“.

„Променихме нашата корпоративна структура и практики от годините, обхванати от одита, и в резултат на това проблемите, повдигнати от IRS, са свързани с миналото, но не и с настоящите ни практики“, се казва в съобщението.

Microsoft добави, че "от 2004 г. сме платили над 67 милиарда долара данъци на САЩ." Счетоводните практики на големите технологични компании в САЩ отдавна представляват проблем за властите. Правителствата обвиняват компании като Apple, Amazon или Microsoft, че прехвърлят приходи през юрисдикции с ниски или нулеви данъци, за да избегнат данъчното облагане на основните си пазари и да увеличат максимално печалбите. Това доведе до сключването на голямо международно споразумение между 140 държави с посредничеството на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което има за цел по-добро споделяне и регулиране на данъчните приходи на гигантите. ОИСР публикува в сряда проект на споразумение за прилагане на тази сделка с надеждата да бъде ратифициран до края на годината.

Анкети