Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Обрат: OpenAI се отказа от плана да се превърне в компания със стопанска цел

Технологии

Обрат: OpenAI се отказа от плана да се превърне в компания със стопанска цел

Обрат: OpenAI се отказа от плана да се превърне в компания със стопанска цел - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман заяви, че компанията, която стои зад ChatGPT, ще продължи да бъде управлявана като организация с нестопанска цел, тъй като се е отказала от силно оспорвания план да се превърне в организация със стопанска цел.

Въпросът се превърна в сериозен повод за спорове в компанията, която е новатор в областта на изкуствения интелект (ИИ), тъй като основните инвеститори поискаха промяната, за да гарантират по-добра възвръщаемост.

Критиците на ИИ обаче се притесняваха от опасностите, които крие преследването на големи печалби от такава мощна технология без надзора на борд на директорите с нестопанска цел, който да действа в интерес на обществото, а не да прави пари за акционерите, предаде АФП.

„Взехме решението за запазване на контрола от страна на организацията с нестопанска цел, след като чухме мнението на граждански лидери и проведохме дискусии с кабинетите на главните прокурори на Калифорния и Делауеър“, заяви Алтман в имейл до служителите, публикуван на уебсайта на компанията.

OpenAI беше основана като организация с нестопанска цел през 2015 г. и създаде „лимитирана“ организация с идеална цел, позволяваща ограничено ниво на правене на пари.

Съгласно плана за реформа, разкрит миналата година, OpenAI щеше да се превърне в корпорация в обществена полза (PBC), за да могат инвеститорите да се чувстват по-спокойни при вливането на десетките милиарди долари, необходими за изпълнението на обещанието ѝ.

Но планът предизвика ожесточени критики от страна на активисти за безопасност на ИИ, както и от съоснователя Илон Мъск. Милиардерът съди компанията, която напусна през 2018 г., твърдейки, че планът противоречи на философията на основателите ѝ.

От решаващо значение е, че планът изисква подписа на щатските правителства в Калифорния и Делауеър, където е седалището на компанията и където тя е регистрирана съответно.

В новия план ограниченото за правене на пари звено на OpenAI вече ще бъде напълно отворено за реализиране на печалби, но все още ще бъде под отговорността на управителния съвет на организацията с нестопанска цел.

„Вярваме, че това ни дава възможност да продължим да постигаме бърз и сигурен напредък и да предоставим страхотен ИИ в ръцете на всички“, каза Алтман.

Компанията, ръководена от Алтман, се превърна в един от най-успешните стартъпи в историята на Силициевата долина, изстреляна на първите страници на вестниците през 2022 г., когато пусна ChatGPT, своя чатбот с генеративен ИИ.

Корпоративната ѝ структура се разпада в края на 2023 г., когато бордът на директорите уволнява Алтман изневиделица. Служителите се разбунтуваха и в крайна сметка Алтман беше възстановен на работа, а замесените в отстраняването му напуснаха компанията.

Разтревожени от ситуацията, новите инвеститори поискаха OpenAI да се превърне в по-класическа организация с цел печалба в рамките на две години.

Етикети: OpenAI (58)
Анкети