Технологии
Отново космически успех за Индия: Сондата Aditya-L1 достигна слънчевата орбита
Индийската мисия за наблюдение на Слънцето навлезе в слънчевата орбита след четиримесечно пътуване.
Припомняме, че сондата Aditya-L1 на Индийската организация за космически изследвания беше изстреляна на 2 септември 2023 г. към Слънцето, снабдена с набор от инструменти за измерване и наблюдение на най-външните слоеве на най-близката до Земята звезда. Това се случи броени дни след като страната влезе в историята, като първата държава, кацнала близо до южния полюс на Луната.
„Индия създава още една забележителност. Aditya-L1 достига дестинацията си. Това е доказателство за огромната отдаденост на нашите учени при реализирането на една от най-сложните космически мисии. Присъединявам се към нацията в аплодирането на този изключителен подвиг. Ще продължим да преследваме нови граници в науката, които да са в полза на човечеството“, написа премиерът на Индия Нарендра Моди.
India creates yet another landmark. India’s first solar observatory Aditya-L1 reaches it’s destination. It is a testament to the relentless dedication of our scientists in realising among the most complex and intricate space missions. I join the nation in applauding this…
— Narendra Modi (@narendramodi) January 6, 2024
Сега Aditya-L1 е в хало орбита в района на точката на Лагранж (точка L1) на системата Слънце-Земя на разстояние приблизително 1,5 милиона километра от Земята. Там космическият апарат ще може да остане неподвижен спрямо Земята и Слънцето. Тъй като е далече от магнитното поле на Земята, ще бъдат избегнати смущения по време на измерванията.