Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Първа частна космическа разходка: Броени дни до безпрецедентната мисия на SpaceX

Технологии

Първа частна космическа разходка: Броени дни до безпрецедентната мисия на SpaceX

Първа частна космическа разходка: Броени дни до безпрецедентната мисия на SpaceX - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

Те трябва да извършат първата в историята частна разходка в открития космос: четиримата членове на екипажа на нова мисия на SpaceX пристигнаха във Флорида в понеделник, преди излитането им следващата седмица.

Командирът на тази петдневна мисия, наречена Polaris Dawn, е американският милиардер Джаред Айзъкман, който вече е пътувал до космоса през 2021 г. на борда на друга наета от него мисия на SpaceX, Inspiration4, съобщава АФП.

„Изминаха две години и половина, откакто обявихме програмата Polaris и това беше едно вълнуващо приключение в областта на развитие и обучение“, каза милиардерът на пресконференция в понеделник.

Той не разкри колко е инвестирал в тази програма, която трябва да включва общо три мисии, финансирани както от него, така и от SpaceX.

За пътуването SpaceX разработи своето първо поколение скафандри, предназначени за вакуума на космоса, изцяло бели и с футуристичен вид.

„Ще бъде епично!“, обеща шефът на компанията Илон Мъск.

Излитането е планирано за понеделник, 26 август от Кейп Канаверал, като прозорецът за изстрелване се отваря преди зазоряване.

Двама служители на SpaceX ще бъдат част от пътуването. Първата, Сара Гилис, отговаря за програмата за обучение на астронавти на компанията и е обучила Джаред Айзъкман за Inspiration4.

Втората, Анна Менон, е работила за НАСА, преди да се присъедини към SpaceX.

„Прекарах години, опитвайки се да се поставя на мястото на астронавтите в космоса, наистина очаквам с нетърпение да го изпитам сама“, каза тя.

Четвъртият пасажер е пилотът Скот Потийт, близък приятел на Джаред Айзъкман.

Четиримата авантюристи са преминали през интензивно обучение: около 2000 часа в симулатор, сесии в центрофуга (дълга, бързо въртяща се ръка), гмуркане, скокове с парашут и изкачване на вулкана Котопакси в Еквадор...

Мисията преследва три основни цели.

Първо да достигне височина от 1400 км, най-далечното разстояние за екипаж от времето на лунните мисии на Аполо.

Също така е планиран тест за лазерна комуникация между космическия кораб и сателитите Starlink на SpaceX.

Но преди всичко прочутото излизане в открития космос, което трябва да се предава на живо.

Тъй като корабът - капсулата Dragon - не е оборудван с въздушна камера, при отваряне на люка, целият екипаж ще бъде изложен на въздействието на космическия вакуум. Двама пътници ще останат на борда, докато други двама ще се редуват да излизат навън.

Етикети: spaceX (20) космос (39)
Анкети