Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Осем месеца след кацането ѝ на Луната: Япония прекрати дейността на сондата SLIM

Технологии

Осем месеца след кацането ѝ на Луната: Япония прекрати дейността на сондата SLIM

Осем месеца след кацането ѝ на Луната: Япония прекрати дейността на сондата SLIM - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Японската космическа агенция съобщи, че е прекратила операцията на лунната си сонда, след като миналата седмица е загубила връзка с космическия кораб без екипаж.

Интелигентният спускаем апарат за изследване на Луната (SLIM), наречен „Лунен снайпер“ заради прецизността на кацането, се приземи преди осем месеца - с което Япония стана едва петата страна, постигнала меко лунно кацане.

55 метра от целта: Японският спускаем апарат SLIM е извършил прецизно кацането си на Луната (СНИМКИ)

Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) написа на X, че няма отговор от SLIM, след като се опита да се свърже с него миналата седмица след три студени лунни нощи или шест студени седмици.

„Преценихме, че няма изгледи да възстановим комуникацията със SLIM, и около 22:40 ч (13:40 ч по Гринуич) на 23 август изпратихме команда за прекратяване на дейността на SLIM“, заяви JAXA, осем месеца след стартирането на операцията.

„SLIM продължи да предава информация за състоянието си и заобикалящата го среда за много по-дълъг период от очакваното.“

„По време на стартирането никой не си представяше, че операцията ще продължи толкова дълго“, заявиха оттам.

Приземяването на безпилотния спускаем апарат през януари беше успешно, но той се приземи под странен ъгъл, поради което слънчевите му панели бяха обърнати накриво.

Когато ъгълът на слънцето се промени, той оживя за два дни и извърши научни наблюдения на кратера с високотехнологична камера.

SLIM не беше проектиран за мразовитите двуседмични лунни нощи, когато температурата пада до минус 133 °C, но той заработи за трети път през април.

Космическият апарат носеше две сонди - едната с предавател, а другата с мини роувър, който се движи като костенурка по лунната повърхност, предавайки изображения на Земята.

Мисията на SLIM има за цел да изследва част от мантията на Луната - обикновено дълбокия вътрешен слой под кората ѝ - за която се смята, че е достъпна в кратера, където е кацнал.

Анкети