Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Реална заплаха: Популярни лица и у нас вече са жертва на генерирани от ИИ фалшиви реклами

Технологии

Реална заплаха: Популярни лица и у нас вече са жертва на генерирани от ИИ фалшиви реклами

Реална заплаха: Популярни лица и у нас вече са жертва на генерирани от ИИ фалшиви реклами - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Вълна от фалшиви реклами с участието на родни популярни личности залива социалните мрежи. Видеата са генерирани с помощта на изкуствен интелект, а за достоверност са използвани лицата и гласовете на телевизионни водещи и специалисти от медицината.

В един от последните случаи в социалните медии се разпространява манипулирано видео, в което изглежда, че водещият на Новините в NOVA NEWS Асен Манасиев рекламира нови лекарства за диабет. Изображението обаче е изцяло генерирано от изкуствен интелект.

„Изобщо не съм предполагал. Колеги ми изпратиха това видео. Изгледах го. Помислих си, че това, което се случва, наистина започва да става доста притеснително. Какво „лекарство” рекламирам в този клип, само Господ може да каже. Някой човек, болен от диабет, може да реши, че това е начинът, по който да се лекува. Това е притеснителното”, коментира Асен Манасиев.

По-рано жертва на такава злоупотреба стана и водещата на „По света и у нас“ Аделина Радева. Дигитално копие на журналистката съобщава извънредна новина с лъжливо съдържание в клип, който също обиколи интернет пространството. За измамата е използван изкуствен интелект, който е създал фалшив образ, като са взети автентични снимки, видео и глас на потърпевшата водеща.

Според експертите именно популярните лица и то предимно водещи на новини и различни предавания са най-лесните мишени, защото измамниците имат лесен достъп до техни снимки, видеа и глас. 

„Бях изключително шокирана, когато го чух. Първо се запитах: кога съм казвала такова нещо“, коментира водещата на Нова тв Лилия Мустакова, която в началото на месец септември също алармира за фалшива реклама с нейно участие.

„Някой мами, че съм забогатял, продавайки биткойн или нещо такова“. Това разказа преди месеци в ефира на bTV водещият Юксел Кадриев, чието име и лице също беше замесено във фалшива реклама.

Случаят на водещия Световслав Иванов тогава беше подобен.

„Започнах да получавам въпроси за чудодейно лекарство което помага при проблеми със слуха. Тук става въпрос за здравето на хората, това наистина е нещо грозно. Спрямо словореда, мога да предположа, че това даже може да не са българи“, коментира Иванов.

Многократно специалистът по киберсигурност Любомир Тулев алармира, че подобни измамни видеа се разпространяват в различни групи в социалните мрежи чрез сайтове, които се хостват от държави като Беларус, Украйна, Русия.

„Това е измама на 100%, не е нещо безобидно“, коментира Тулев.

Според експертите генерирането на глас и образ става много лесно с подходящ софтуер. Въпреки това в подобни видеа често може да се забележат редица пропуски, като несъответствие между изречените думи и движението на устните, сгрешен словоред, неправилно изречени ударения, често премигване с очи и редица други дребни детайли, които за съжаление биха убягнали на по-възрастните хора.

Анкети