Технологии
„The New York Times“ подаде иск срещу Microsoft и OpenAI за нарушаване на авторските права
Американският всекидневник New York Times е подал иск в нюйоркски съд срещу OpenAI, създател на софтуера ChatGPT, и Microsoft, негов основен инвеститор, за нарушаване на авторските права, предаде АФП.
„Както е обяснено в жалбата, Microsoft и OpenAI са използвали нашата работа, за да разработват и продават своите продукти за генеративен изкуствен интелект без разрешението на Times“, заяви говорител на вестник като подчерта, че това е „нарушение на авторските права по отношение на съдържанието и журналистическата работа“.
Според жалбата вестникът оценява претърпените щети на "няколко милиарда долара", както фактически, така и юридически.
"Генеративният изкуствен интелект на обвиняемите се основава на модели за масово обучение, които са създадени чрез копиране и използване на милиони статии на „Таймс“, защитени с авторски права", допълни говорителят.
Нещо повече, Microsoft и OpenAI "са дали на съдържанието на „Ню Йорк Таймс“ особено значение при изграждането на своя модел за обучение, подчертавайки предпочитание, което признава стойността на този труд".
Вестникът също така обясни, че се е опитал да преговаря с двете компании, за да "получи адекватна компенсация за използването на неговото съдържание", но засега без успех.
"Законите за авторското право защитават нашата журналистика. Ако Microsoft и OpenAI искат да използват работата ни за търговски цели, законът изисква от тях първо да поискат разрешение. Те не са го направили", настоя говорителката.
В средата на декември OpenAI постигна споразумение с германската група Axel Springer, издател на таблоидния вестник „Билд“, за да ѝ плаща за предоставяне на съдържанието на групата в отговорите на запитванията на потребителите на ChatGPT.
Съгласно условията на това партньорство, което двете страни определиха като безпрецедентно, потребителите, които зададат въпрос на ChatGPT, ще получават резюмета на статии, публикувани от марките на Axel Springer, включително „Политико“, „Бизнес Инсайдер“ и всекидневниците „Билд“ и „Велт“.
От стартирането на ChatGPT преди една година технологическите гиганти се впуснаха в трескава надпревара за така наречения генеративен изкуствен интелект. Генериращият ИИ дава възможност да се получат текстове, изображения или редове код на ниво, равностойно на това, което е създадено от хора, само чрез запитване, като се използват модели, обучени основно от масата съдържание, налично онлайн.