Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Японско приложение открива дали котките изпитват болка

Технологии

Японско приложение открива дали котките изпитват болка

Японско приложение открива дали котките изпитват болка - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Технологична фирма и университет в Токио са обединили усилията си, за да създадат приложение, което да може да ви каже кога котката ви изпитва болка.

От пускането си на пазара миналия месец „Cat Pain Detector“ е събрало 43 000 потребители, предимно в Япония, но също така и в Европа, и Южна Америка, казва Го Сакиока, ръководител на разработчика Carelogy.

Приложението е част от нарастващия набор от технологии за собственици на домашни любимци, които се грижат за доброто състояние на своите космати приятели, включително подобни устройства за проследяване на настроението и болката, създадени в Канада и Израел.

Carelogy си партнира с Колежа по биоресурсни науки към Университета Нихон, за да събере 6000 снимки на котки, на които внимателно е изследвано положението на ушите, носовете, мустаците и клепачите на животните.

След това е използвана система за оценяване, разработена от Университета в Монреал, за да измерят минималните разлики между здравите котки и тези, които страдат от болка поради трудно забележими заболявания.

Разработчиците на приложението подават информацията на система за откриване на котки с изкуствен интелект, която доусъвършенства уменията си, благодарение на около 600 000 снимки, качени от потребители, разказва Сакиока.

Сега приложението „има ниво на точност от над 90%“, каза той пред АФП.

По данни на Японската асоциация за храни за домашни любимци, 60 % от собствениците водят котката си на ветеринар най-много веднъж годишно.

„Искаме да помогнем на собствениците на котки да преценят по-лесно у дома дали да отидат на ветеринар или не“, каза Сакиока.

„Детектор за котешка болка“ вече се използва от някои ветеринарни лекари в Япония, страната на Hello Kitty, където туристите се стичат в „котешките“ кафенета, а някои малки острови са препълнени с бездомни котки.

Но „системата за изкуствен интелект трябва да бъде прецизирана, преди да се използва като стандартизиран инструмент“, предупреди ученият.

Анкети