Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Теменужка Петкова: България никога не е била по-готова за еврозоната

Парите

Теменужка Петкова: България никога не е била по-готова за еврозоната

Теменужка Петкова: България никога не е била по-готова за еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

„България никога не е била по-близо от членството си в еврозоната, отколкото сега, никога не сме били по-готови за това“. Това заяви в ефира на bTV министърът на финансите Теменужка Петкова.

Тя припомни, че данните на НСИ показват, че страната ни покрива критерия за ценова стабилност.

„Нашата оценка показва, че сме покрили критерия инфлация, но нека да изчакаме данните на Евростат, които ще излязат утре“, коментира Петкова и добави, че много се надява от 1 януари България да заеме своето достойно място в еврозоната.

Министърът на финансите каза още, че в разговора си в Брюксел с еврокомисаря Валдис Домбровскис, с председателя на Еврогрупата Паскал Донахю и с ЕЦБ ясно е заявила позицията на българското правителство и на БНБ за това, че България продължава да настоява този неин основен приоритет - членството в еврозоната от 1 януари 2026 г., да бъде факт.

Според Петкова никой няма да загуби от това, че няма да се проведе референдум за еврото. Както стана ясно, това е едно противоконституционно искане от страна на българския президент. Всички юристи, специалисти по конституционно право заявиха, че този въпрос отдавна е решен с международен договор, по който България е страна – Договора за присъединяването ни към ЕС, добави тя, цитирана от БТА. По думите ѝ, ако е имало колебание дали България трябва да върви в тази посока, това е трябвало да се случи преди датата 11 май 2005 г.

Министър Петкова коментира и някои страхове сред част от хората, свързани с приемането на еврото.

Въвеждането на еврото и членството на България в еврозоната не е някакъв проблем или някакво препятствие, което ние трябва да преминем. Това е една възможност, един шанс за България да гарантира своята финансова и икономическа стабилност, каза министър Теменужка Петкова. Тя добави, че членството ни в еврозоната ни нарежда заедно с най-силните държави в ЕС, както и че това е един много сериозен шанс България да подобри изключително много инвестиционната среда, а българският бизнес да има достъп до финансиране при много по-добри условия.

Петкова беше категорична, че правителството ще предприеме всички необходими действия, така че българските граждани да бъдат защитени от евентуални опити за спекула от страна на определени търговци. Правителството ще действа безкомпромисно по отношение на такива субекти, които спекулативно и необосновано ще направят опит да увеличат цените, каза тя. Тя добави, че Законът за въвеждане на еврото ясно предвижда какви са стъпките и механизмите, през които трябва да преминем – в него са посочени компетентните институции, които ще се намесват на всеки един етап в рамките на своята компетентност.

По думите на Петкова българските граждани нямат основание да се притесняват. Тя опроверга „няколко мантри“, които се разпространяват, свързани с еврозоната. Една от тях е, че покупателната способност на българските граждани рязко ще намалее след влизането ни в еврозоната – това категорично не е така, каза министърът. Петкова каза, че нито една държава, която се е присъединила към еврозоната, не е намалила покупателната способност на своите граждани – напротив, процесът е точно обратен. Целта на членството ни в еврозоната е ние да имаме икономическа и финансова стабилност, която ще даде възможност българската икономика да се развива много по-добре, каза тя.

Другата „мантра“ е свързана с инфлацията – твърди се, че след въвеждането на еврото съществува риск от повишаване на инфлацията. Това не е така, защото еврото не генерира инфлация, каза още Петкова. Тя попита „дали през 2022 г., когато инфлацията достигна 18 процента, еврото е било причината за това“. И добави, че единната валута по никакъв начин не може да бъде причина за увеличаване на инфлацията.

Българските граждани трябва да бъдат спокойни, че държавата е на своето място и ще направим всичко необходимо, за да осигурим плавен преход към еврото, каза Теменужка Петкова. Тя увери, че държавата ще мобилизира всички сили и средства на компетентните органи и ще бъде на своето място, така че българските граждани да бъдат спокойни. Петкова отбеляза също, че Министерството на финансите на своя сайт има специална страница, посветена на еврото, където всички могат да видят цялата информация, свързана с процеса по въвеждането му. Министърът на финансите призова българските граждани да не се поддават на манипулации, а да се доверят на институциите, които имат компетенции по тези въпроси.

Що се касае до бюджета на държавата Петкова подчерта, че има притеснения по отношение на разходите, свързани с над 1 млн. лева, които всеки ден плащаме по договора с „Боташ“.

По думите ѝ в момента има преизпълнение на приходите в държавата, като основен принос имат данъчните постъпления.

„Очакванията ни са в следващите месеци новите мерки за събираемост да дадат резултат. След управлението на Асен Василев в МФ, и след разходите, които са заложени в последните 4 години, беше наложително да сме по-амбициозни в приходната част, за да покрием дупката в бюджета. Разчитам на АМ и НАП да можем да положим заедно усилия така, че да преизпълним приходната част в бюджета“, допълни министърът.

Анкети