Парите
Теменужка Петкова пое Министерство на финансите: Бюджет 2025 г. е едно от най-големите предизвикателства
„Дефицитът е 18 млрд. лв. и трябва да се търсят начини той да бъде преодолян. В същото време, имаме възможност да влезем в еврозоната и този шанс не бива да бъде пропилян“, посочи още тя
България вече има избрано редовно правителство с премиер Росен Желязков. За заместник министър-председател и финансов министър е избрана Теменужка Петкова от ГЕРБ/СДС. Тя пое длъжността от служебният министър Людмила Петкова.
„Бюджетът за 2025 г. е едно от най-големите предизвикателства пред новото правителство. Това, което се случи през последните вече близо четири години в България, е меко казано тревожно. Всички ние виждаме последиците. Дефицитът е 18 млрд. лв. и трябва да се търсят начини той да бъде преодолян. В същото време, имаме възможност да влезем в еврозоната и този шанс не бива да бъде пропилян. Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси“, коментира Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност.
При предаването на поста досегашният заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова заяви, че за 2024 г. страната ни е приключила бюджета с дефицит от 3%, което е изпълнение на единия от критериите за членство в еврозоната.
„По отношение на критерия за ценовата стабилност очакваме официалните данни за инфлацията, с цел подаване на искане за извънредни конвергентни доклади до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ). Може би до края на януари е добре страната ни подаде това искане и такива са водените преговори с ЕК и ЕЦБ. Те очакват от нас точно това“, коментира Людмила Петкова.
По думите ѝ за проектобюджета за 2025 г. предстои да се коментират какви да бъдат приоритетните политики, които ще бъдат изпълнявани и съответно да бъдат намерени средства за тяхното изпълнение.
Коя е Теменужка Петкова:
Теменужка Петрова Петкова е родена на 18 януари 1967 г. Била е народен представител от 44-ото до 50-ото Народно събрание. Избрана е за депутат от ГЕРБ-СДС в 51-вото Народно събрание от Търговище.
Тя е възпитаник на Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Магистър е по „Счетоводство и контрол“. Преминава обучения в областта на „Вътрешния одит в публичния сектор“ в Министерствата на финансите на Ирландия и Великобритания и в областта на „Държавната финансова инспекция“ в Министерството на финансите на Португалия.
От 1992 г. до 2000 г. тя заема длъжностите финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол“. Професионалната ѝ кариера продължава в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като държавен вътрешен одитор и началник на отдел.
От 2007 г. е директор на дирекция „Организация и извършване на инспекционната дейност“ в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). В периода 2010 - 2013 г. заема длъжността директор на АДФИ.
Теменужка Петкова е служебен заместник-министър на финансите в правителството на служебния министър-председател проф. Георги Близнашки и отговаря за дирекциите „Данъчна политика“ и „Вътрешен контрол“ в Министерството на финансите, Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“, Агенцията за държавна финансова инспекция и Държавната комисия по хазарта.
Теменужка Петкова е министър на енергетиката в периода 2014 г. - 2017 г., както и 2017 - 2021 г.
Евтим Милошев предаде поста министър на туризма на Мирослав Боршош, който ще оглави ведомството в 105-ото правителство на Република България. Евтим Милошев подари на новия министър икона на Свети Георги Победоносец, с пожелание за успехи, победи и добри решения в туризма.
След символичния жест двамата проведоха среща, на която обсъдиха основните приоритети и ключови проекти за развитието на сектора. Мирослав Боршош е осмият министър на туризма в България.
„Искам да благодаря на служебния министър Евтим Милошев за усилията, които положи за развитието на сектор „Туризъм“ в една много трудна обстановка. Сигурен съм, че заварвам добър и работещ екип, с който ще се изправим пред изпитанието да превърнем туризма в един от ключовите сектори за развитието на България и нейната икономика“, заяви министър Мирослав Боршош.
Служебният министър Евтим Милошев благодари на екипа на Министерството на туризма, на представителите на туристическия бранш и на всички, които са допринесли за успешното развитие на сектора през изминалата година. „Имахме най-успешната година за българския туризъм – и по брой посетители, и по приходи. Това се дължи както на нашите усилия, така и на тези на сектора и на цялата администрация, които работят с отдаденост за развитието на българския туризъм и постигане на резултати“, подчерта Евтим Милошев.
Жечо Станков пое поста министър на енергетиката в правителството, ръководено от Росен Желязков. По време на срещата си със своя предшественик Владимир Малинов министър Станков очерта основните приоритети в работата на Министерството на енергетиката. Сред тях са усилията за гарантиране на енергийната сигурност на страната, като акцент в тези усилия ще бъде поставен върху стабилността и устойчивостта на енергийната инфраструктура.
В условията на продължаваща сериозна волатилност на цените на електроенергията в региона, са необходими допълнителни усилия за компенсиране на небитовите потребители. Това има водещо значение за блокиране на инфлационните процеси и защита на доходите на домакинствата чрез ограничаване на факторите за ценови ръст, подчерта министър Станков.
Мерките за стабилизиране и развитие на българската енергетика, включително и чрез изграждане на нови ядрени мощности и ПАВЕЦ, както и подкрепата на въглищните централи в страната за осигуряване на енергийна стабилност са без алтернатива, подчерта още министър Станков.
Екипът на Министерството на енергетиката ще работи активно за създаване на условия за привличане на инвестиции в енергийния сектор. Ускореното интегриране на европейското законодателство, свързано с енергията от ВЕИ, също е сред приоритетите, посочени от министъра на енергетиката.
Участието в ключови енергийни инициативи на ЕС, като водещо условие за лидерството на страната при формиране на регионални позиции за Югоизточна Европа в сектора е фактор за пълноценна и успешна защита на националните интереси в сектора, изтъкна министър Станков.