Анализи
Трудов пазар: 40% от обявите са работа у нас са в столицата

Трудовият пазар остава стабилен у нас с ниска безработица - под 4%.
Какво означава това за работещите?
Ниската безработица обичайно е положителен сигнал за икономиката. Ниският процент на безработица обикновено се свързва с повишена средна заплата, поради намаленото предлагане на работна ръка. Това може да доведе до инфлация, тъй като работодателите повишават цените, за да отговорят на увеличените разходи за труд. Може да бъде сигнал за намалена производителност или пък за предстояща рецесия.
Какво се случва при обявите за работа?
През март има ръст в предложенията за работата с 8%. Те са над 45 хиляди през миналия месец.
Откъде идва растежът?
От секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Търговия и продажби“. Това се случва обичайно заради идващия летен туристически сезон. Но спрямо същия период през 2024 г. има спад от 1%. Най-голям ръст на обявите има във Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Пловдив и на шесто място е София. Но пък в столицата, макар и с най-малък ръст, обявите са най-много 40% от всички за страната, предава БНТ.
Понижение има и при дистанционната работа - с 4% и с 1% спрямо година по-рано. Те заемат едва 8% от всички обяви за работа.
Разпределението е както следва: в „ИТ“ понижението е с 47%, следван от „Административни и обслужващи дейности“ (18%), аутсорсинг (BPO) индустрията (15%) и „Търговия и продажби“ (11%).
1/3 от обявите за работа не изискват предишен опит. Образователната система не създава достатъчно квалифицирани кадри според HR браншът. Анализатори коментират, че безкрайният ръст на заплатите не е панацея за недостига на кадри.