Имоти
Цените на жилищата в Австралия могат да поскъпнат с 15%

Само преди месец в Австралия беше отчетен ръст на цените на жилищата с 0,3%. Повишението дойде след месеци на спадове или задържане на цените. Тогава експерти приеха поскъпването като положителен сигнал.
Жилищната криза пък по-рано наложи въвеждането на мярка за забрана на тяхната продажба за чужденци.
Наскоро премиерът Антъни Албанезе обяви, че ако бъде преизбран ще предложи облекчение на гаранциите за покупка на първо жилище. Промените предвиждат депозитът да бъде намален от 20 на 5% без да се искат гаранции за доходите на купувачите.
Идеята му срещна смесени реакции. Някои експерти посочиха, че рискът за ипотеката ще нарасне, други посочиха, че достъпността за покупка ще увеличи, но това няма да реши имотната криза в страната. За купувачите това е добра новина, но пък имотните специалисти прогнозират и ръст на цените. Финансисти определиха предложения план на Албанезе като инфлационен, който ще доведе до повишено пазарно търсене - и по-високи цени. Кредитори определят, че това ще увеличи цените на имотите с цели 15%.
Цените на имотите в Австралия
В момента Сидни е вторият най-достъпен град в света за закупуване на имот, според проучване на Demographia International Housing Affordability от 2023 г., предава ВВС.
Последните данни от компанията за анализ на имоти CoreLogic показват, че средният дом в Сидни струва почти 1,2 милиона австралийски долара (£570 294, $742 026).
В столиците на страната средна цена на жилище е малко над 900 000 австралийски долара.
Цените на жилищата в Австралия като цяло също са скочили с 39,1% през последните пет години - а заплатите не успяват да ги поддържат, посочва британската медия.
Първоначален депозит за жилище (т.нар. такса самоучастие)
В момента на средностатистическия бъдещ собственик на жилище са му необходими около 10 години, за да спести 20% депозит, който обикновено се изисква за закупуване на среден дом, според доклад за състоянието на жилищната система за 2024 г.
„Австралийците работят усилено, за да постигнат мечтата си да притежават собствен дом, но спестяването за депозит остава огромно предизвикателство“, кометират кредитни експерти.
„Понижението ще помогне на повече хора да влязат на пазара с по-малък депозит, което е фантастично. В момента, предвид начина, по който се определят ценовите тавани за схемите на изплащане това е много трудно. Текущият праг на горната граница на дохода изхвърля много хора от критериите, за да могат да използват кредит“, посочват анализатори.