Енергетика
„WALL STREET JOURNAL“: Elliott иска да придобие продължението на „Турски поток“ в България

Сделката включва пакет от инфраструктурни активи в България, включително последната действаща връзка на Русия с Европа за пренос на природен газ, пише „Уолстрийт джърнъл“.
Elliott Investment Management води преговори за закупуване на дял в пакет от инфраструктурни активи, включително тръбопровод за пренос на руски природен газ до Европа - сделка, която може да се превърне в образец за съживяване на някога могъщия енергиен бизнес на Москва чрез включване на американски инвеститори.
Според запознати американският хедж фонд, оглавяван от милиардера Пол Сингър, обмисля да придобие дял в българското продължение на газопровода „Турски поток“, както и достъп до мрежа от центрове за данни, кабели за данни и други инфраструктурни активи.
Наскоро Elliott подписа споразумение за неразкриване на информация с българския държавен газопреносен оператор „Булгартрансгаз“, твърдят хората. Този ход следва срещата в София миналия месец между представители на Elliott и висши български държавни служители. Освен инвестиции в инфраструктурната мрежа на компанията, Elliott обмисля и сделка за рефинансиране на дълга на компанията.
Разговорите са в начална фаза, без гаранция за финализиране на сделката, заявиха източници. Потенциалният размер на инвестицията не е ясен.
Тръбопроводът „Турски поток“ е последният действащ газопровод на Русия към Европа, след като по-големите й връзки бяха прекъснати или затворени след нахлуването й в Украйна. „Турски поток“ преминава през Черно море до Турция, след което захранва тръбопроводите, снабдяващи Унгария, Словакия и други страни.
До 2022 г. Русия беше най-големият доставчик на нефт и газ в Европа. През последните месеци администрацията на президента Доналд Тръмп постави сключването на икономически сделки в основата на увертюрите си към Москва във връзка с мира в Украйна, което повишава възможността Русия да свърже отново енергийната си мрежа със Запада с американска подкрепа.
През март руският президент Владимир Путин заяви, че ако САЩ и Русия постигнат споразумение в областта на енергетиката, Европа ще получава евтин руски газ. „Северен поток“ - тръбопроводна система, свързваща Русия и Германия, която беше саботирана през 2022 г. - е от особен интерес за Москва. Руският външен министър Сергей Лавров заяви по-рано тази година, че Вашингтон и Москва обсъждат нейното възобновяване.
Американският фонд, инвестиращ в тръбопровод, по който се пренася руски газ, може да спомогне за утвърждаване на доставките на гориво от Москва, дори когато европейските лидери се опитват да се отърват от остатъците от руските енергийни доставки.
„Сделката би могла да бъде евентуален план за подобни сделки в Украйна и Германия“, казва Мартин Владимиров, енергиен експерт в базирания в София Център за изследване на демокрацията, който изследва влиянието на Русия в Европа. „Тя би могла да помогне за затвърждаване на зависимостта на Европа от руския газ.“
Москва доставя около 19% от вноса на газ в Европа чрез газопровода „Турски поток“ и доставките на втечнен природен газ, което е по-малко от около 45% преди инвазията през 2022 г.
По-рано този месец Европейската комисия представи стратегия за прекратяване на вноса на руски газ в ЕС до 2027 г. Словакия и Унгария, които продължават да разчитат на руското гориво, отхвърлиха плана. Поради тази и други причини Elliott не се интересува да инвестира единствено в газопровода, а по-скоро в по-широка сделка, която включва пакет от инфраструктурни активи, казват някои от хората.
Длъжностните лица в балканската страна с население от 6,5 млн. души се надяват, че инвестицията на големия американски фонд ще подобри положението им пред администрацията на Тръмп, казват запознати. Те също така изчисляват, че участието на американски фонд ще изолира газопровода от бъдещи санкции, насочени срещу руската енергетика, и че може да подпомогне плановете за разширяване.
България, която е член на Организацията на Северноатлантическия договор и на Европейския съюз, често балансира между проруските настроения, които се коренят в историческите връзки, и антируските политики, продиктувани от западната ѝ ориентация
Руските газови потоци също така се конкурират с доставките на втечнен природен газ от САЩ за Европа, които се увеличиха бързо след войната. Представител на Белия дом заяви, че администрацията „не коментира инвестиционните решения на частните компании, но ние сме щастливи да продължим да изнасяме американски втечнен природен газ за приятелски настроените европейски пазари“.
Elliott, един от най-влиятелните инвеститори на Уолстрийт, управлява активи на стойност над 70 млрд. долара. Той е известен с това, че придобива големи дялове в компании, включително SoftBank, Honeywell и Starbucks, и публично агитира за промени с цел повишаване на стойността.
Повече от десетилетие той води изключително печеливша битка с Аржентина за неизплатения дълг на тази страна.
Сингър, основателят на Elliott, е виден поддръжник на кандидатите на Републиканската партия и е дарил общо 7,5 млн. долара на комитетите за политическо действие Make America Great Again и Preserve America, които са свързани с преизбирането на Тръмп, според подадените документи във Федералната избирателна комисия.
Сделката за български тръбопровод би била потенциално изгодна за Elliott. България получава около 350 млн. долара годишно от Русия за доставката на нейния газ по тръбопроводната мрежа. През последните години доставките по „Турски поток“ се увеличиха, тъй като други руски газопроводи за Европа спряха.
Българската инфраструктурна мрежа се вписва в по-широкия залог на хедж фонда върху петролната и газовата индустрия. Той използва повече от 5% дял в BP, за да накара британската енергийна компания да увеличи производството на нефт и газ. Elliott провежда активна кампания срещу Phillips 66, за да накара петролната рафинерия да отдели или продаде своя бизнес в областта на междинния поток, който транспортира енергия.