Анализи
Вълната от фалити на фирми в Германия продължава

Официалната статистика потвърждава това, което са изчислили и различни проучвания: все повече компании в Германия изпадат в несъстоятелност. Причините за това са многобройни, се казва в анализ на водещия бизнес вестник „Ханделсблат“.
Броят на фирмените фалити в Германия продължава да нараства. През юни в местните съдилища са регистрирани с 2,4% повече случаи на несъстоятелност в сравнение с предходната година, както съобщава Федералната статистическа служба въз основа на предварителни данни. Преди това, през май, бе отбелязан първият годишен спад в броя на фалитите от март 2023 г. насам.
Все още не е ясно дали всички случаи ще бъдат разгледани от съдилищата по несъстоятелност до такава степен, че да бъдат включени в официалната статистика. Според данните на Федералната служба, фактическата дата на подаване на молбата за несъстоятелност често е около три месеца по-рано.
Освен това много компании продължават да изпадат в неплатежоспособност. Наскоро кредитната агенция Creditreform прогнозира за първото полугодие увеличение с 9,4 % спрямо същия период на миналата година до 11 900 фалити. Това би било най-високото ниво от 2015 г. насам. Тогава Creditreform отчете 11 530 фалити на компании от януари до края на юни.
Причините за фалитите са, наред с другото, слабото потребителско търсене, нарастващите разходи за енергия и бюрократичните тежести. Увеличението донякъде беше очаквано, след като държавната подкрепа във връзка с пандемията от коронавирус изтече.
За април Федералната служба съобщава за 2125 окончателно подадени молби за фирмени фалити. Това е с 11,5% повече от година по-рано. Тъй като средно ставаше въпрос за значително по-малки суми, взиманията на кредиторите намаляха от 11,4 милиарда евро до 2,5 милиарда евро.
Търговско-промишлената палата призовава за бързо облекчаване на положението
Високата стойност за април ясно показва, че Германия продължава да има големи проблеми с инвестиционния климат, казва главният икономист на Търговско-промишлената парата Волкер Трайер. „Който иска да си осигури конкурентоспособност, не трябва да отлага повече облекченията.“ Затова незабавната инвестиционна програма на федералното правителство трябва да бъде бързо реализирана.
Подобни програми винаги проявяват ефекта си върху фалитите с известно закъснение, казва обаче председателят на Асоциацията на синдиците (VID), Кристоф Ниринг. Той посочва значително по-високите цифри в миналото. VID понастоящем не вижда обща икономическа криза. Несъстоятелностите не са рядкост в периоди на икономически промени и дори са необходими за обновяване.