Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Забраната за вдигане на цените: Промените в Закона за еврото бяха одобрени на първо четене и в НС

Парите

Забраната за вдигане на цените: Промените в Закона за еврото бяха одобрени на първо четене и в НС

Етикетите за двойното обозначаване в лев и евро в магазините се предвижда да е с еднакъв размер, вид и цвят

Забраната за вдигане на цените: Промените в Закона за еврото бяха одобрени на първо четене и в НС - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Със 116 гласа „за“, 75 – „против“ и три – „въздържал се“ Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за приемане на еврото в Р България беше приет от депутатите в НС на първо четене, след като вчера беше гласуван от бюджетната комисия в парламента. Част от измененията са насочени към мерки за предотвратяване на необоснованото покачване на цените.

Ценообразуване под контрол: Бюджетната комисия в НС прие на първо четене промените в Закона за еврото

Припомняме, че промените бяха предложени от МС и внесени в НС преди два дни - на 21 юли.  

Предвижда се периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в левове и евро да започне от 8 август тази година и да приключи на 31 декември 2026 г. Въвеждат се изисквания как да бъдат изписвани цените в магазините, като се предвижда те да бъдат с еднакъв размер, вид и цвят.

От Ние, потребителите искат унифицирани изисквания за етикетите на цените в Закона за еврото

Наред с това е допълнен списъкът с изключения от задължението за двойно обозначаване. Предвижда се периодът на двойно обозначаване на цените за таксиметровите услуги да започне от 31 октомври тази година.

Търговците у нас не могат да вдигат цените на предлаганите от тях стоки или услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори в срок до края на следващата 2026 г. Ако търговците не се съобразят с тези изисквания, ги грозят имуществени глоби, които ще бъдат изчислявани като процент от оборота им за предходната финансова година, предвижда законопроектът.

В случай, че юридическите лица и едноличните търговци допуснат спекулативно повишаване на цените, ги грози имуществена санкция в размер 0,5 на сто от реализирания оборот за предходната финансова година, а при повторно нарушение – в размер 1% от реализирания оборот за предходната финансова година.

Предвиждат се допълнителни правомощия за Националната агенция по приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) за достъп до информация, свързана с ценообразуването и се въвежда задължение за търговците, осъществяващи търговия на дребно с хранителни стоки, алкохолни и безалкохолни напитки, тютюневи изделия, нехранителни стоки и лекарствени продукти, с оборот за предходната година над 10 млн. лв. да публикуват ежеседмични данни за цените на предлаганите от тях стоки.

Министерският съвет може да определи правила и условия за въвеждане на временна мярка за противодействие, в случай на прекомерното нарастване на цените на стоки и услуги, предвижда още законопроектът. От опозицията възразиха, че законопроектът дава изключително големи правомощия на регулаторните органи и създава условия за рекет върху бизнеса, предава БТА. Законът казва, че не можеш да използваш еврото, за да вдигаш цените и има законов текст, който те наказва, обясниха управляващите.

Депутатите решиха да съкратят срока за предложения между първо и второ четене на промените на пет дни - до понеделник в 18:00 часа.

Анкети