Застраховане
Албания планира въвеждането на задължителна имуществена застраховка „Земетресение“
Албанското правителство предложи за обществено обсъждане проектозакон за задължителна застраховка на жилищата срещу земетресения, съобщи албанското икономическо списание „Монитор“. Законопроектът предвижда задължително застраховане на всички жилища и части от жилища, които се използват за търговски обекти, офиси или за други подобни цели.
От задължителното застраховане ще бъдат освободени само сгради, които са направени от глина/кирпич, в чиято структура влизат тръстикови влакна или подобен материал, както и сгради с подвижно или временно разположение.
Задължение за закупуване на застрахователна полица срещу земетресения ще имат и субектите в социалните жилища под наем, включително жилищата в процес на узаконяване, както и органите на местното самоуправление, които ще отделят за полицата от своя бюджет. За най-нуждаещите се социални слоеве задължителната застраховка ще се финансира от държавния бюджет.
Застраховката покрива само щетите по самото жилище и не включва тези по мебелите, вътрешното обзавеждане и др., както и неимуществени щети, включително смърт.
Размерът на застраховката ще се определи с решение на Министерския съвет на Албания по предложение на управителния съвет на Националния фонд за земетресенията на Албания (който албанското правителство предвижда да създаде – бел. ред.). За определянето на размера на сумата ще бъдат извършени актюерски изчисления на базата на карта за риск от земетресения, която ще бъде одобрена от Министерския съвет.
Гражданите, които не плащат задължителната застраховка срещу земетресение, няма да могат да ползват обществени услуги от платформата на албанското правителство e-Albania, включително кадастрални услуги, а бизнесите, които не се застраховат, няма да получават услуги от Националния бизнес център на Албания.
Схемата за задължителната застраховка „Земетресение“ ще се управлява от Националния фонд за земетресения на Албания, който ще бъде организиран под формата на акционерно дружество и ще бъде собственост на държавата.
Фондът ще се финансира от застрахователните полици, комисионни от презастраховане, приходи от инвестиции, държавния бюджет, както и други законни доходи като грантове и дарения.
Застраховането срещу други природни бедствия, които не са земетресение или пожар, ще остане за частните застрахователи в страната. Въпреки това задължителната застраховка срещу земетресение може допълнително да намали стимула на гражданите да се застраховат доброволно срещу други рискове, отбелязва „Монитор“.
Идеята за национална схема за застраховка срещу земетресения беше поставена отново на масата на албанското правителство след силното земетресение в страната през 2019 г., но след това беше отложена отново за почти четири години до изненадващото публикуване на новия законопроект по-рано тази седмица.
По информация на Албанското радио и телевизия новият проектозакон е съгласуван с офиса на Световната банка в Тирана и Националния фонд за земетресения на Турция в продължение на шест месеца – от януари до юни тази година.