Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Застраховане
  3. Австралийският застрахователен сектор се бори с инфлацията и повишените премии

Застраховане

Австралийският застрахователен сектор се бори с инфлацията и повишените премии

Австралийският застрахователен сектор се бори с инфлацията и повишените премии - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

S&P Global Ratings оцени австралийските застрахователи като устойчиви „въпреки предизвикателствата от повишената инфлация, високите лихвени проценти и циклично високите разходи за презастраховане“.

„Увеличенията на премиалните ставки са повече от противопоставени на натиска върху печалбите от инфлацията на вземанията във всички сектори, с изключение на ипотечните застраховки. Повишаването на печалбите от по-високите премиални ставки ще продължи да компенсира натиска върху презастрахователните ставки и по-високите разходи за технологии, киберзащита и регулиране“, се казва в доклада „Тенденции в австралийския застрахователен сектор: Завръщане към основите на застраховането“, цитиран от insuranceasia.com.

„Продължаващата силна възвръщаемост на инвестициите също вероятно ще подкрепи рентабилността на австралийският застрахователен пазар през следващите 12-18 месеца“, се посочва в документа.

S&P Global Ratings посочва в анализа си, че очаква основната доходност да се стабилизира през следващите две години, поддържайки стабилна и кредитоспособността на австралийските застрахователи през тази и следващата година.

Посочва се още, че инфлацията се нормализира и застрахователите вероятно ще смекчат ръстът на премийните ставки през 2024 г. и 2025 г.

По-ниската инфлация би трябвало да е от полза за сектора, тъй като предишните увеличения на премийните ставки изпревариха по-широката инфлация и ръста на заплатите, което доведе до проблеми с достъпността за клиентите.

Имущество и злополука

Австралийският застрахователен сектор за имущество и злополука се очаква да премине през умерени увеличения на премийните ставки и силна рентабилност до 2025 г., като основната възвръщаемост на собствения капитал ще се стабилизира на около 12%, подобно на 2023 г.

По-ниските загуби от природни бедствия, облекчаването на инфлацията на обезщетенията и забавянето на увеличенията на цените на презастраховането ще подпомогнат на рентабилността през 2024 г. Подобреното ценообразуване, базирано на риска, инициативите за оперативна ефективност, добре структурираното презастраховане и по-високата доходност от инвестиции също ще подкрепят възвръщаемостта.

Разходите за презастраховане са нараснали значително, като за имущество и злополука разходите за презастраховане са нараснали с около 44% през последните седем години, поглъщайки голяма част от растежа на брутните спечелени премии, които са се увеличили с 64%, се посочва в анализа.

Презастрахователните възстановявания са се увеличили само с 18% за същия период.

Животозастраховане

За животозастраховането се очаква лек ръст на премиите от около 3% през 2024 г. и 2025 г. Секторът се възползва от силното търсене на продукти за животозастраховане и защита на доходите, висок доход на глава от населението и ползи за данъчна ефективност.

Предизвикателствата обаче включват остарял модел на продукта, липса на иновации и достъп до основни съвети.

Животозастрахователите се занимават с тези проблеми чрез застрахователни и продуктови реформи и превантивни здравни и уелнес предложения.

Очаква се рентабилността на животозастрахователите да се подобри през 2024 г. и 2025 г., като се възползва от освобождаването на резерви след COVID.

Въпреки това, проблемите с дистрибуцията, нарастващата честота на исковете, натискът върху разходите за живот и безработицата могат да забавят рентабилността.

Секторът на здравното осигуряване ще се възползва от данъчните стимули, опасенията за здравето от ерата на пандемията, застаряващата демография и стабилния растеж на населението.

Колко печеливша ще бъде през 2024 г.?

Рентабилността ще остане стабилна през 2024 г. Секторът ще се изправи пред предизвикателства от опасения за достъпността, медицинска инфлация и преминаване към извънболнични грижи.

Очаква се капиталовата адекватност на здравноосигурителните компании да остане стабилна въпреки нарастващите регулаторни изисквания. Застрахователите ще изпълнят новите капиталови изисквания, без да набират допълнителен капитал, разчитайки на пазарите на дългови капитали, ако е необходимо.

Секторът на ипотечното застраховане ще отбележи скромен ръст на премиите, тъй като пазарната активност се увеличава, въпреки слабото търсене.

Рентабилността ще остане силна, като исковете ще се повишат умерено от ниска база. Структурните промени в практиките за подписване и по-силните ликвидни буфери на кредитополучателите ще подкрепят дългосрочната сила на сектора.

Капиталовата адекватност за ипотечните застрахователи ще остане стабилна, със силни буфери над изискванията, се посочва още в доклада.

 

Анкети