Застраховане
Домино ефект: Пожарите в Лос Анджелис заплашват да оскъпят имуществените застраховки в световен мащаб
Много често, за да покрият големи загуби, причинени от различни природни стихии, застрахователните компании купуват презастрахователна полица на световния пазар. Реално тези компании сключват собствени големи застрахователни полици, за да помогнат за изплащането на масовите искове след дадено бедствие.
В момента обаче и особено след големите горски пожари, изпепелили цели квартали на Лос Анджелис, цената на глобалния презастрахователен капитал се покачва. Основните причини са нарастване на риска, нарастване на загубите и нарастване на разходите за реконструкция.
Според актуалните оценки, пожарите в Лос Анджелис са причинили общи загуби за 40 милиарда долара на застрахователната индустрия в Калифорния.
Данните от 14 януари, изнесени от анализаторите на Keefe Bruyette & Woods е двойно по-голяма от първоначалната оценка, направена само ден по-рано. Тоест загубите нарастват с всеки изминал ден, тъй като пожарите в региона остават до голяма степен неконтролирани.
Доставчиците на жилищно застраховане ще поемат основната тежест на разходите, смятат анализаторите на Wells Fargo, като Allstate Corp., Chubb Ltd., American International Group и Travellers Cos са най-засегнатите сред компаниите.
Вероятността презастрахователните плащания за горските пожари бушуващи в Лос Анджелис да създаде домино ефект за всички застрахователни пазари нараства.
В световен мащаб цените на имуществените застраховки се покачват през последните години. Най-засегнати са държавите, където рискът от природни бедствия е по-голям. Австралия е един от големите пазари, където цените на застраховките са станали непосилни за близо 15% от собствениците на жилища.
Рискът цените на застраховките да скочат още повече се увеличава след ситуацията в Лос Анджелис, предават австралийските медии.
Глобалният презастрахователен пазар не е единственото нещо, което вероятно ще повиши премиите в Австралия, категорични са анализаторите. За територията на страната, така или иначе, съществува оценка за климатична несигурност и нарастващ риск от бедствия.
Бъдещите екстремни климатични условия и загубите, които те могат да причинят, стават все по-трудни за прогнозиране. Когато несигурността нараства, нарастват и премиите, тъй като застрахователите и презастрахователите увеличават своя капитал, резервиран за потенциални загуби.
Тревожно е, че кризата в Калифорния напомня, че горските пожари не са проблем само в селските райони или в покрайнините на градовете. Освен това тези загуби могат да възникнат дори през зимата, а не само по време на „сезона на горските пожари“.