Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Застраховане
  3. На второ четене: Икономическата комисия в НС прие промени в Кодекса за застраховането (ОБНОВЕНА)

Застраховане

На второ четене: Икономическата комисия в НС прие промени в Кодекса за застраховането (ОБНОВЕНА)

На второ четене: Икономическата комисия в НС прие промени в Кодекса за застраховането (ОБНОВЕНА) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Парламентарната икономическа комисия прие на второ четене Законопроекта за допълнение на Кодекса за застраховането, внесен от Министерския съвет на 6 юли 2023 г.

Със законопроекта се цели отстраняване на констатирани слабости в процеса на обработка на претенции от отделни застрахователи и от Националното бюро на българските автомобилни застрахователи по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите в рамките на системата „Зелена карта“, за да се постигне своевременно изпълнение на задълженията на националното бюро и на застрахователите, съгласно изискванията на Вътрешните правила на Съвета на бюрата, се посочва в доклада на комисията за първо четене на законопроекта.

На първо четене: Икономическа комисия в НС прие промените в Кодекса за застраховането

Законопроектът не предвижда нови задължения за Националното бюро на българските автомобилни застрахователи и застрахователите, а реферира към действащите правила за функционирането на системата „Зелена карта“, които и понастоящем са задължителни за спазване от тях. По този начин се създава правна възможност за предприемане на надзорни действия от страна на Комисията за финансов надзор, в случай на неизпълнение на задълженията на участниците на национално ниво.

При представянето на законопроекта на първо четене в Комисията финансовият министър Асен Василев каза, че причината България да приеме този законопроект е, че дълги години част от застрахователите не са спазвали задълженията и са натрупани доста големи дългове към Бюрото. Той изтъкна, че при преговорите за влизането ни във валутния механизъм ERM II изчистването им е поставено като условие, което трябва да бъде изпълнено след приемането ни в механизма и преди приемането ни в еврозоната. Министърът съобщи, че в момента от задълженията са останали около 1,5 млн. евро, като те е трябвало да бъдат изчистени до края на миналата година. По тази причина служебният кабинет е решил да предложи законопроект, който да даде режим на санкции, ако и занапред не се изпълнят тези задължения, допълни министърът.

Комисията отхвърли постъпилото между двете четения предложение на Деян Николов („Възраждане“), с което вносителят целеше да се избегне създаването на „ненужно законодателство и уронването на името на българските застрахователи пред международната застрахователна индустрия“.

Николов предложи отпадане на три алинеи от новосъздадения чл. 506 а, в който се регламентира гарантирането на изпълнението на задълженията на бюрото и неговите членове. Те предвиждат: със заплащането на всяко гаранционно искане бюрото да встъпва в правата на националното бюро, получило гаранционно плащане, спрямо своя член и в седемдневен срок от плащането да предявява писмено претенция към този член за размера на платеното; членът на бюрото да възстановява в срок - 15 дни от предявяване на претенцията, всяка платена сума заедно със законната лихва за забава, считано от деня на плащането. Предложението предвиждаше да отпадне и условието, ако членът на бюрото не възстанови дължимите суми, бюрото предявява банковата гаранция в седемдневен срок от изтичане срока по съответната алинея.

Анкети