Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Застраховане
  3. Парламентарната комисия по икономическа политика прие на първо гласуване предложенията за промени в Кодекса за застраховането

Застраховане

Парламентарната комисия по икономическа политика прие на първо гласуване предложенията за промени в Кодекса за застраховането

Парламентарната комисия по икономическа политика прие на първо гласуване предложенията за промени в Кодекса за застраховането - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Парламентарната комисия по икономическа политика прие на първо гласуване Законопроекта за допълнение на Кодекса за застраховането, внесен от Министерския съвет. По предложение на председателя на комисията Мартин Димитров (ПГ на "Демократична България"), с което се съгласиха представителите на финансовото министерство, ще бъде сформирана работна група още днес, която в кратки срокове да подобри текстове от законопроекта в посока те да станат балансирани. Людмила Петкова - заместник-министър на финансите, предложи в работната група да участват представители на комисията, както и на бизнеса, като допълни, че така би могло да се намери работещо решение, което да не допуска възможност за злоупотреби или да се източват парите на застрахователите.

С предложения проект на Закон за допълнение на Кодекса за застраховането се цели отстраняване на установени слабости в процеса на обработка на претенции с международен елемент от отделни застрахователи по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на българските шофьори в чужбина в рамките на системата „Зелена карта“, каза Людмила Петкова при представянето на законопроекта.

„Зелена карта“ работи на базата на система от Национални бюра на автомобилните застрахователи и кореспонденти за уреждане на застрахователни претенции във всички държави членки, признаване на автономията на институциите в държавата по мястото на настъпване на пътнотранспортното произшествие и на причиняване на вредите да уредят претенцията и да определят нейния размер в съответствие със законите и практиките на тази държава, и след изплащане обезщетение на увреденото лице, да поискат пълно възстановяване на платеното от застрахователя в друга държава членка, застраховал отговорността във връзка с моторното превозно средство, причинило вредите“, допълни заместник-министърът. 

Тя посочи, че със законопроекта ще се постигне гарантиране на точно и своевременно изпълнение на задълженията на застрахователите и Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) в рамките на системата "Зелена карта" според изискванията на Вътрешните правила на Съвета на бюрата.

„Със законопроекта се цели и засилване на националната регулаторна рамка по отношение на изпълнението на задълженията на Националното бюро и на застрахователите във връзка с работата на системата „Зелена карта“ в България“, изтъкна заместник-министърът.

Тя допълни, че с предложените промени се създава правна възможност за предприемане на надзорни действия от страна на Комисията за финансов надзор (КФН) в случай на неизпълнение на задълженията на застрахователите и на НББАЗ в рамките на системата "Зелена карта". Сега КФН не разполага с такова правомощие. Заместник-министърът напомни, че приемането на промените в Кодекса за застраховането е в съответствие с намеренията на България за присъединяване към еврозоната.

Вчера представители на застрахователния бранш съобщиха пред медии, че проектозаконът ще доведе до „фалити“ в сектора и до поскъпване на „Гражданската отговорност“, припомня БТА. Те са против законопроекта, защото според бранша ще трябва да плащат предявените претенции при катастрофи в чужбина, без преди това да проверяват документацията и да имат възможност да откажат плащането.

Със законопроекта се предлага създаване на материалноправно задължение за безусловно извършване на гаранционни плащания от страна на НББАЗ, съчетано с изрично задължение за предявяване на регресните претенции към застрахователя, и изрично задължение за удовлетворяване на тези претенции за сметка на банковата гаранция, учредена и поддържана от застрахователя в полза на националното бюро. Това бе определено от членове на парламентарната комисия като смущаващо. Депутати се поинтересуваха за размера на застрахователните плащания, като от Асоциацията на застрахователите съобщиха, че за миналата година по застраховка „Гражданска отговорност“ плащанията наближават 600 млн. лева, за тази година, по данни на КФН към първите девет месеца, те са около 460 млн. лева, като става дума за щети за България и в чужбина. По поставения по време на заседанието на комисията въпрос за евентуален ръст на цените на застраховка „Гражданска отговорност“ експертите обясниха, че е трудно да се посочват конкретни проценти, защото става дума за 16 компании, които продават такава застраховка. От Националното бюро съобщиха, че миналата година са платени 7,5 млн. евро обезщетения навън по искания за гаранции, от които 2,5 млн. евро са по „Олимпик“ - фалиралата кипърска застрахователна компания, която оперираше в България със свой клон.

Анкети