Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Застраховане
  3. Румънският президент Йоханис пристига в София: какво е важно да обсъдят Радев и Йоханис?

Застраховане

Румънският президент Йоханис пристига в София: какво е важно да обсъдят Радев и Йоханис?

Румънският президент Йоханис пристига в София: какво е важно да обсъдят Радев и Йоханис? - Tribune.bg
Снимка:

Румънският президент Клаус Йоханис идва на посещение у нас, точно една година след като президентът Румен Радев посети Букурещ на 15.03.2022 г. Ако миналогодишната дискусия беше доминирана от току-що избухналата война в Украйна, бежанската криза и въпроси, свързани с реализирането на Вертикалния газов коридор, присъединяването към Шенген и укрепването на източния фланг на НАТО, то тази година горещите теми за двамата може да са повече, освен ако икономическите съветници на българския президент и румънския му колега не подминат един голям проблем – а именно кризата, пред която е изправена застрахователната компания „Евроинс“ на румънския пазар, която заплашва да дестабилизира целия застрахователен сектор там, както и българския капиталов пазар.

„Евроинс“ е част от „Еврохолд“, един от най-големите играчи в българската икономика и водеща енергийна и финансова група в Югоизточна Европа с приходи и активи за няколко милиарда и с повече от 7 хил. служители. Преди две години холдингът придоби дружествата на CEZ за 335 млн. евро чрез изцяло притежаваната от нея Източноевропейската електрическа компания B.V. (EEEC).

 Част от „Еврохолд“ е и EIG Re EAD, компания с 20 годишна история, чийто презастрахователни услуги ползват водещи застрахователни компании в Европа. EIG Re наскоро презастрахова цялото портфолио на Евроинс в Румъния, с което компанията гарантира плащането на всички щети на румънското дружество и осигури трансфер на целия риск. Проблемът е, че ASF - регулаторът на застрахователния пазар в Румъния, аналогът на КФН в България, повдигна в румънските медии въпроса за финансовия капацитет на EIG Re, което предизвика спекулации за фалит на „Евроинс“ в Румъния, а това може да доведе до разтърсващи последствия върху цялата група, листвана на Софийската и Варшавската фондова борса и е в състояние да дестабилизира целия румънски застрахователен сектор, както и българския капиталов пазар, в който Евроинс инвестира като голям институционален инвеститор.

Няколко проблема възникват от публично изнесените от ASF оценки, които реално не се основават на нищо и са напълно безпочвени, тъй като трите важни одита, които се извършват в момента от КФН, EIOPA – финансов регулаторен орган в ЕС и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), се очаква да бъдат обявени едва в края на месец март.

Първият и най-важен аргумент е, че съгласно европейското законодателство не е в правомощията на румънския регулатор ASF да коментира финансовото състояние на българска застрахователна или презастрахователна компания. ASF си позволи да отсъжда и дава оценки за БЪЛГАРСКОТО дружеството пред румънските медии, с което категорично прескочи законовите си правомощия.

Според румънски медии и анализатори е важно президентът Йоханис да бъде добре информиран от своите съветници за този скандал, тъй като всяка неправомерна оценка, коментар или квалификация, относно дейността на компания извън Румъния, която не е под надзора на ASF, може да нанесе големи щети на имиджа на страната, да дестабилизира пазарите в двете държави и да навреди на добросъседските отношения с България. Финансовата стабилност на EIG Re и „Еврохолд“ е въпрос от компетенцията на българския регулатор КФН, както и на европейския EIOPA, обобщават и напомнят румънските издания.

Евроинс сезира EIOPA за неправомерни действия на служители на застрахователния надзор на ASF към компанията и поиска независим одит на тези действия, след което европейският орган се активира и стартира такъв одит. Резултатите се очаква да бъдат публикувани след няколко дни. На този фон и другият важен акционер в Еврохолд, ЕБВР (10%), е инициирал одит на Евроинс Румъния, който също се очаква да приключи до края на март.

От ASF са направили публични коментари, които могат дълбоко да засегнат имиджа на двойно листваната група, още преди да бъде получена официалната информация, относно финансовото състояние на EIG Re, която румънският регулатор поиска от КФН. От друга страна, ако румънският орган прецени, че оценката на КФН е пристрастна, ASF има възможност да сезира EIOPA в арбитраж.

Ако обаче КФН потвърди финансовия капацитет на „EIG Re“ да презастрахова „Евроинс“, платежоспособността на българската компания ще бъде възстановена и тя ще може да продължи дейността си на румънския пазар.

И докато в Румъния текат процеси, които заплашват да унищожат най-голямата българска инвестиция там – „Евроинс“ е инвестирал в румънския пазар няколко стотици милиони евро, в един от анонсите за предстоящата среща на двамата президенти се казва, че те ще подпишат документ за стратегическо партньорство между двете държави.

Пита се: как унищожаването на тази българска инвестиция ще се впише в този стратегически документ и това може ли да бъде основа за такова партньорство? 

Анкети