Застраховане
Ваня Григорова: Пенсионните фондове не трябва да са задължителни за осигурените лица
„Пенсионните фондове не трябва да са задължителни за осигурените лица. В момента човек, който сега започва да работи, задължително отива в универсален пенсионен фонд и след една година има право да промени осигуряването си, без значение дали в частен фонд или в НОИ. Хората са инертни и ако са на 20 г., не се интересуват от това, започват да се интересуват на 55, а тогава е късно“, това коментира за Нова нюз Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“.
„С промените в Кодекса за социално осигуряване беше гарантирана брутната вноска, която човек прави в пенсионен фонд. Ако вие внасяте 50 лева, то и след 20 години ще ги имате. Проблемът е, че тогава днешните 50 лева няма да имат същата стойност. Ако се гарантира само брутната вноска и няма достатъчно доходност, която да доближи пенсията на НОИ, това е загуба за лицето“, посочи Григорова.
По думите ѝ единствената гаранция е, че е записано в закона, че осигурените лица получават задължително пожизнена пенсия.
„Това задължаваше пенсионните дружества да осигуряват плащане до живот без допълнителни условия освен осигуровките, така както е в НОИ. Има възможност за даване на разсрочена пенсия, това значи, че може да се получава на три месеца веднъж. Това са плащания, които по същество не са пенсии“, заяви тя.
Според нея в голяма част от сайтовете на пенсионните фондове има калкулатори - в тях се залага пол, натрупана сума, осигурителен доход и очаквана доходност.
„Чрез тях може да се получи ориентация за пенсията от частен фонд при заложените данни. След това да си вземат ПИК от НОИ и да видят каква би била пенсията им при 100% средства от НОИ, както и такава от института и от частен фонд“, коментира Григорова.