Застраховане
Жилищните застраховки в САЩ не покриват кражба на криптовалути
Застрахователната полица на собствениците на жилища в САЩ не покрива кражба на криптовалута. Федерален апелативен съд потвърди това, като се позова на факта, че загубата на цифрова валута не включва „директна физическа загуба“, както се изисква от полицата.
Мотивите на магистратите са, че не може да има физическа кражба на криптовалута, защото самата валута съществува изцяло виртуално. Това е четвърто произнасяне по темата.
Преди това три съдебни състава на апелативния съд в Ричмънд потвърдиха решение от февруари 2023 г. на федералния окръжен съд за Източна Вирджиния в полза на застрахователя Lemonade Insurance.
По това дело се касае, че Али Седагатпур е притежавал значителни количества различни криптовалути, които съхранявал в сървър за портфейли, известен като APYHarvest, който физически се намира в Ирландия и Англия.
Той е имал достъп до активите си чрез интернет, но на 31 декември 2021 г. той открива, че цялата му криптовалута, съхранявана в портфейла APYHarvest — на стойност $170 424,67 по това време — е открадната.
На 3 януари 2022 г. той предяви иск съгласно застрахователната полица за дома си, която е сключил с Lemonadeна стойност 160 000 долара.
Компанията обаче отхвърля иска с мотивите, че полицата защитава „нещата, вещите“ или собствеността на ищеца само когато тази собственост е „повредена пряко“ от една от „специфичните загуби“, предвидени в полицата, включително кражба.
Застрахователите допълнително се аргументират, че дори ако загубата е покрита от полицата, ограничението е до $500 за загуба „в резултат на кражба или неоторизирано използване на електронна карта за прехвърляне на средства или устройство за достъп, използвано за депозит“ ограничава покритието за загуба на криптовалута до 500 долара.
Съответно Lemonade плаща на Седагатпур $500, за да покрие загубената криптовалута.
Мъжът не остава довел и завежда дело в съда. И така вече чети съдебни състава се произнасят с едно и също решение, а именно, че жилищната полица покрива само реално откраднати вещи, а виртуални.