Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Жътва 2025: Добите са под обичайните нива, при рапицата загубата е около 50%

Парите

Жътва 2025: Добите са под обичайните нива, при рапицата загубата е около 50%

Жътва 2025: Добите са под обичайните нива, при рапицата загубата е около 50% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Добивите от жътвата в Югоизточна България са под обичайните нива, а качеството на продукцията е сериозно компрометирано, съобщава Български фермерски съюз.

Причина за лошите добиви и качество от БФЗ отдават на екстремните студове през месец април.

При рапицата добивите са 145 кг/дка, което означава загуба на около 50% от добивния потенциал. Пшеницата, в зависимост от степента на поражение, дава между 400 и 550 кг/дка, при очаквани добиви от около 650 кг/дка. Най-силно пострадалите посеви едва достигат 400 кг/дка. Семената са дребни, с нисък хектолитър и липса на тегло – признак за стресово развитие след мраз и внезапни горещини, коментира Мариян Пеев, член на съюза и председател на земеделската кооперация „Мъглен“ и на Българската асоциация за иновативно земеделие.

Земеделците от смесените стопанства като „Мъглен“ търпят двоен удар – освен зърнените култури, сериозно са пострадали и овошките. Обезщетенията от държавата все още не са изплатени. В тази обстановка земеделците са изправени пред несигурни прогнози и реални загуби, алармират още от БФЗ.

От там казват, че пазарът не компенсира риска.

Пшеницата се търси около 300 лв./тон, а ечемик – 280 лв./тон. При добив от 500 кг/дка, стопанствата са в загуба. По думите на Пеев, реалната цена, при която производството има икономическа логика, трябва да бъде поне 400 лв./тон.

„Не всичко се свежда до разплащания с доставчици на семена, торове, препарати и ренти. Всеки разход трябва да се осмисли стратегически, защото грешката може да е фатална“, коментира Пеев. Земеделието в този момент изисква не просто усилия, а прецизност – в технологиите, в управлението и в прогнозата.

В условията на несигурност, Пеев вижда решение в добре адаптирани агрономически практики и в технологиите, разработени от Българската асоциация за иновативно земеделие (БАИЗ). Според него, единственият начин да се подготви следващата кампания без да се затъне в загуби, е да се инвестира в решения, които реално намаляват риска и оптимизират разходите. Картината не е лесна, но стратегията започва с ясно осъзнаване на реалността – и с отказ от илюзии, че само трудът е достатъчен, заявяват от Български фермерски съюз.

Анкети