Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Александър Николов: Фокус на държавата трябва да е технология, запазваща енергийните ни ресурси

Анализи

Александър Николов: Фокус на държавата трябва да е технология, запазваща енергийните ни ресурси

Александър Николов: Фокус на държавата трябва да е технология, запазваща енергийните ни ресурси - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

В България е полезно да има технология, която запазва нашите енергийни ресурси - било то вода, тя е най-чист ресурс, било то въглища, които при изгарянето си не замърсяват, а такива технологии съществуват и се разработват. Докато държавата не постави фокус върху технологии и върху икономическа полезност - нищо добро не ни чака.

Това каза пред БНР бившият министър на енергетиката Александър Николов и коментира, че това дали да се спират едни мощности, или - не, трябва да се случва в естествен порядък.

По думите му земята, която е част от мини „Марица-изток“, е най-ценният и най-важният ресурс за създаване на енергийна трансформация:

„Старозагорският региони и Маришкият басейн са уникално позиционирани, за да направят една много добра енергийна трансформация“.

Николов изтъкна, че няма логика, в която трансформацията на сектора да не се случва плавно, а „плавният преход се случва през частична газификация, след това през зелен водород, след това през възобновяема енергия и т.н.“.

Той подчерта, че инфраструктурата за газ достъпва лесно през няколко трасета до Старозагорския регион, което прави такъв енергиен преход възможен.

„Има много лъжи и много желание да се разказват едни митологеми за това какво и как трябва да се направи. Докато тук се замерят с обвинения кой ще загуби или спечели от сектора, в пазар, който е известен със свободата си за вземане на решения и с естествена цел за бърза декарбонизация - в САЩ, се създаде законодателство за улавяне и управление на въглеродния диоксид. Маришкият басейн е регион, в който оперираха четири огромни стратегически предприятия, едното вече почти не работи. Във времето, когато две от тях имаха дългосрочен договор, а две са собственост на държавата, беше много благодатно и тогава се сключиха едни меморандуми, срещу които скочиха всички, на които те щяха да пречат, за това как четирите дружества да създадат технологични решения за улавяне и съхранение на въглеродния диоксид. Проблемът със създаването на електроенергия от въглища не е проблем на електроенергията, а на карбоновия отпечатък. Ако има технология, която улавя въглеродния диоксид и премахва мръсната част, съответно намалява оперативните разходи за въглеродни емисии, проблем няма“, коментира бившият министър на енергетиката.

Според него в Европа „бюрократизмът взема връх над рационалните бизнес решения, полезни за държавите“. В България все още има вариант, ако не пречи държавата, смята той.

Александър Николов коментира, че предстоящата либерализация на пазара на електроенергия се използва от някои политически партии като поредното плашило.

Анкети