Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Алтернатива: България и Румъния да станат нов морски маршрут за износ на украинско зърно

Анализи

Алтернатива: България и Румъния да станат нов морски маршрут за износ на украинско зърно

Алтернатива: България и Румъния да станат нов морски маршрут за износ на украинско зърно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Нов маршрут за транспортиране на украински селскостопански продукти може да минава през териториалните води на България и Румъния, като това ще спомогне за минимизиране на рисковете след едностранното оттегляне на Русия от Черноморската зърнена инициатива, заяви украинският посланик в Турция Васил Боднар, цитиран от украинската „Интерфакс“.

„Позицията на Турция в тази ситуация, а именно готовността за преговори с Руската федерация, е традиционна политика на страната с цел задоволяване на нейните интереси. Турция се стреми да продължи да предоставя посреднически услуги, тъй като тя, като посредник по споразумението за зърното, се опитва да намери „златната среда“ и да сведе до минимум рисковете“, каза той в ефира на United News marathon.

Според него руснаците може и да не прибегнат до осъществяване на всички заплахи, за които говорят. Заплахата обаче остава, а това се отразява на корабните компании, застраховането и т.н.

Проучват възможността за спиране на корабните застраховки след излизането на Русия от зърнената сделка

„Нека бъдем честни. Русия, след като се оттегли от споразумението, заяви, че няма да има сигурност. А това означава, че те ще обстрелват пристанища, инфраструктура и евентуално кораби. Това е рискът“, каза посланикът.

Русия спира Черноморската сделка за превоз на зърно

Ердоган: Вярвам, че Путин иска продължаване на сделката за зърно

„Имаме и възможност да привлечем кораби и компании. От наша гледна точка това може да бъде изпълнено дори без да се използва този маршрут, който вече е договорен, а през териториалните води на Румъния и България. Това също е възможен вариант за минимизиране на рисковете“, обясни той.

В същото време Боднар подчерта необходимостта от отговорност на международната общност, за да може, от една страна, да помогне на Украйна да осъществи такъв сценарий, а от друга - да окаже натиск върху Русия, за да предотврати евентуални нейни атаки.

Анкети