Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Русия спира Черноморската сделка за превоз на зърно

Анализи

Русия спира Черноморската сделка за превоз на зърно

Русия спира Черноморската сделка за превоз на зърно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Русия обяви, че спира Черноморската сделка за превоз на зърно от Украйна. Суровината се превозваше към страните в Африка, Близкия изток и Азия, където гладът е нарастваща заплаха, а високите цени на храните тласкат повече хора към бедност, посочва АФП.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви спирането на сделката в конферентен разговор с репортери, добавяйки, че Русия ще се върне към сделката, след като нейните искания бъдат изпълнени.

„Когато частта от черноморската сделка, свързана с Русия, бъде изпълнена, Русия веднага ще се върне към изпълнението на сделката“, каза Песков.

Това е краят споразумението, което ООН и Турция сключиха миналото лято, за да се позволи на храната да напусне Черноморския регион. Отделно споразумение улесни движението на руски храни и торове на фона на западните санкции.

Русия и Украйна са основни глобални доставчици на пшеница, ечемик, слънчогледово масло и други достъпни хранителни продукти, на които развиващите се нации разчитат.

Русия се оплака, че ограниченията върху корабоплаването и застраховането са възпрепятствали нейния износ на храни и торове - също критични за глобалната хранителна верига.

Но анализаторите и данните за износа казват, че Русия е доставяла рекордни количества пшеница.

Споразумението беше подновено за 60 дни през май на фона на отпора на Москва. През последните месеци количеството изпратена храна и броят на корабите, напускащи Украйна, намаляха, като Русия беше обвинена, че ограничава допълнителни кораби, които могат да участват.

Войната в Украйна изпрати цените на хранителните стоки до рекордно високи нива миналата година и допринесе за глобална хранителна криза, свързана също с конфликти, продължаващите последици от пандемията COVID-19, сушите и други климатични фактори.

Високите разходи за зърно, необходимо за основни хранителни продукти на места като Египет, Ливан и Нигерия, изостриха икономическите предизвикателства и помогнаха да тласнат още милиони хора към бедност или продоволствена несигурност.

Хората в развиващите се страни харчат повече от парите си за храна. По-бедните нации, които зависят от вносна храна на цена в долари, също харчат повече, тъй като валутите им са слаби и те са принудени да внасят повече поради проблеми с климата. Места като Сомалия, Кения, Мароко и Тунис се борят със сушата.

Цените на глобалните хранителни стоки като пшеница и растително масло паднаха, но храната вече беше скъпа преди войната в Украйна и облекчението не се усети за храната на трапезата.  

„Черноморската сделка е абсолютно критична за продоволствената сигурност на редица страни“ и нейната загуба би усложнила проблемите за онези, които са изправени пред високи нива на дълг и климатични последици, каза Саймън Ивенет, професор по международна търговия и икономическо развитие в университета на Санкт Гален в Швейцария.

Повишаващите се лихвени проценти, предназначени за насочване на инфлацията, както и отслабването на валутите „затрудняват много развиващи се страни да финансират покупки в долари на световните пазари“, допълва той.

Анализаторите не очакват повече от временно покачване на цените на хранителните стоки, тъй като страни като Русия и Бразилия са увеличили износа на пшеница и царевица, но въпреки това продоволствената несигурност нараства.

Анкети