Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Турция продължава с усилията за удължаване на Черноморската сделка за зърно

Парите

Турция продължава с усилията за удължаване на Черноморската сделка за зърно

Турция продължава с усилията за удължаване на Черноморската сделка за зърно - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Споразумението, позволяващо износът на украинско зърно през Черно море, което е от решаващо значение за облекчаване на глобалната продоволствена криза, предизвикана от руската инвазия, е предмет на изтощителни преговори, които да накарат Москва да се съгласи с подновяването му, предаде Анадолската агенция.

Предвидена да изтече късно на 17 юли, сделката, сключена с посредничеството на ООН и Турция, подписана от Москва и Киев през юли 2022 г., създаде защитен морски коридор, позволяващ на селскостопанските стоки на Украйна да достигнат до световните пазари.

На 4 юли Русия предупреди, че не вижда „никакви основания“ за удължаване на настоящата сделка, критикувайки предполагаемите пречки пред собствения й износ на селскостопански продукти.

Москва редовно заплашва да се откаже от сделката за зърно, оплаквайки се, че вторичните ефекти от западните ограничения върху корабоплаването и застраховането, както и банките блокират нейния износ.

На 11 юли Русия започна серия от атаки с дронове, насочени към зърнени съоръжения в украинско пристанище в района на Одеса, където се помещават три морски терминала, ключови за износ на зърно.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който посредничи на сделката, настоя работата по удължаването й да продължи както с руския президент Владимир Путин, така и с украинския лидер Володимир Зеленски.

„Зеленски подкрепя продължаването на инициативата, а Путин има някои предложения“, каза Ердоган пред репортери на 12 юли в края на двудневната среща на върха на НАТО в литовската столица Вилнюс.

Междувременно турският заместник външен министър Бурак Акчапар и руският му колега Сергей Вершинин обсъдиха инициативата на 13 юли, според изявление, публикувано от руското външно министерство.

Разговорът засегна инициативата на Турция, а "особено внимание беше отделено на изпълнението на "Черноморската инициатива" за износ на украински стоки", се казва в изявлението.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, от своя страна, подкрепя премахването на пречките пред Русия да изнася нейните торове – друг елемент от сделката от юли 2022 г., за която Москва редовно се оплаква, че не се спазва – поради санкциите на Запада, блокиращи транзакции на руската земеделска банка, каза негов говорител.

Гутериш изпрати на Путин писмо по темата на 11 юли.

Като гарантира сигурността на морския товарен трафик в Черно море – заедно с инспекции за противодействие на доставките на оръжия – сделката позволи износа на близо 33 милиона тона, откакто влезе в сила на 1 август 2022 г., предимно пшеница и царевица.

Споразумението помогна да се намалят цените, които се повишиха след нахлуването на Русия в Украйна и да се избегнат гладът в страни, силно зависими от вноса.

Китай е най-големият вносител със 7,75 млн. тона, следван от Испания с 5,6 млн. тона и Турция с 3,1 млн. тона, според координационния център, създаден по силата на споразумението.

Сделката също така позволи на Световната продоволствена програма да предостави 725 000 тона на страни, изпитващи кризи, като Афганистан, Етиопия, Кения, Сомалия, Судан и Йемен.

„Липсата на хранителни доставки води до странични ефекти за живота на милиони хора, особено на най-бедните“, заявиха официални лица от ООН.

Доставките се забавиха преди изтичането на сделката, като само седем кораба напуснаха украинските пристанища Одеса и Черноморск между 2 и 13 юли. Това беше средният брой плавателни средства, който излизаха от украинските пристанища всеки ден миналия октомври.

Анкети