Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Британската икономика се връща в правилния път

Анализи

Британската икономика се връща в правилния път

Британската икономика се връща в правилния път - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Британската икономика се е „завърнала“, съобщава BBC като се позовава на думи на министъра на финансите Джереми Хънт. По думите му неговата стратегия за растеж е била  приветствана на срещата на Международния валутен фонд във Вашингтон.

Британската медия припомня, че на предишното заседание на МВФ през октомври предшественика на Хънт Куаси Квартенг напусна предсрочно срещата, след като понесе сериозен брой критики за управлението и плановете му за финансите на Обединеното кралство.

Хънт е съобщил още, че международната кредитна институция вижда, че той „връща британската икономика в правилния път“.

Последните данни обаче показват, че икономиката на Обединеното кралство не успя да нарасне през февруари, посочва BBC.

В сряда МВФ обяви в прогнозата си, че очаква икономиката на Обединеното кралство да се свие с 0,3% през 2023 г., което ще я направи една от най-зле представящите се сред големите икономики в света.

Икономиката на Великобритания успя да възстанови до размера, който беше преди пандемията, след месеци на галопиращи цени и недостиг на работна ръка.

В петък медицинските сестри в профсъюза RCN отхвърлиха предложението за 5% увеличение на заплатите и заявиха, че планират да стачкуват отново в началото на май. Междувременно, младши лекари на NHS в Англия също организираха протест срещу заплащането им.

Вълната от мерки за индустрията е засегнала Обединеното кралство през последните месеци, като е допринесла за липсата на растеж, посочи Службата за национална статистика тази седмица.

По думите на Хънт обаче е важно да се избегне подхранването на допълнителна инфлация чрез повишаване на заплатите. Той посочи, че Великобритания е избегнала рецесията тази година „засега“ и че се надява да види по-бърз растеж и спад на инфлацията през следващите месеци.

„Мерките в бюджет за март за подпомагане на бизнеса да наеме повече персонал и за увеличаване на инвестициите, включително увеличаване на финансирането за грижи за деца, трябва да стимулират растежа“, добави той.

Доверието на инвеститорите в Обединеното кралство беше разклатено миналата година по време на краткотрайното правителство на премиера Лиз Тръс, при което г-н Квартенг представи икономическа стратегия, включваща големи намаления на данъците, без обяснение как ще бъдат финансирани дупките, които ще появят в бюджета.

Перспективата за Обединеното кралство, което разчита в голяма степен на финансовите услуги, може да бъде помрачена от настоящата несигурност в банковия сектор след колапса на три американски банки и спешното придобиване на Credit Suisse от UBS.

Хънт обаче коментира, че Обединеното кралство има „много стабилна, издръжлива банкова система“, която сега е в много по-добра позиция, отколкото е била преди финансовата криза от 2008 г.

„Уверен ли съм в устойчивостта на нашата банкова система, вторият по големина център за финансови услуги в света? Да, уверен съм“, твърди той.

Докато правителството обмисля реформи в някои закони, управляващи финансовите услуги, въведени след 2008 г., Хънт коментира, че планът е „в никакъв случай да не се пренебрегват уроците от финансовата криза“.

„Разглеждаме всички тези неща, но няма да го направим по начин, който да се отклони от някоя от много важните защити, които вече имаме“, каза той.

По думите на Хънт растежът на индустриите на технологиите и науката в Обединеното кралство означава, че регулациите трябва да се адаптират.

„Имаме много компании с висок растеж в Обединеното кралство и те трябва да имат банкови услуги, които отговарят на техните нужди. И това е разлика от преди десетилетие“, посочва още той, предава BBC.

Анкети