Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Делът на трайно безработните младежи в цял свят нараства заплашително, най-засегнати са страните с ниски доходи

Анализи

Делът на трайно безработните младежи в цял свят нараства заплашително, най-засегнати са страните с ниски доходи

Близо 86 милиона млади мъже и над 173 милиона млади жени са били изключени от пазара на труда през 2024 г.

Делът на трайно безработните младежи в цял свят нараства заплашително, най-засегнати са страните с ниски доходи - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Близо 86 милиона млади мъже (13,1 процента) и над 173 милиона млади жени (28,2 процента) в световен мащаб са били изключени от пазара на труда през 2024 г. Ръстът е с заплашителните размери от близо 3 милиона души спрямо предходната година. Това отчитат експертите от Международната организация на труда (International Labour Organization – ILO).

В проучването „Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025 г.“ се посочва, че процентът на участие в работната сила е спаднал в страните с ниски доходи, докато се е увеличил в страните с високи доходи, главно сред по-възрастните работници и жените. Въпреки това различията между половете остават големи, с по-малко жени в работната сила, което ограничава напредъка в жизнения стандарт. Сред младите мъже участието е намаляло рязко, като много от тях не са нито в процес на образование, нито са наети на работа или стаж (NEET). Тази тенденция е особено изразена в страните с ниски доходи, където нивата на NEET за млади мъже са се повишили с близо 4 процентни пункта над историческата средна стойност преди пандемията, оставяйки ги уязвими на икономически предизвикателства.

Нивата на NEET в страните с ниски доходи са се повишили през 2024 г., като при младите мъже делът е 15,8 милиона (20,4 процента), а при младите жени - 28,2 милиона (37,0 процента), отбелязвайки увеличение съответно от 500 000 и 700 000 спрямо 2023 г. В световен мащаб 85,8 милиона млади мъже (13,1 процента) и 173,3 милиона млади жени (28,2 процента) са били в това положение през 2024 г., което е увеличение съответно с 1 милион и 1,8 милиона спрямо предходната година.

Глобалният дефицит на работни места възлиза на 402 милиона

Глобалният недостиг на работни места – прогнозният брой на хората, които искат да работят, но нямат работа – достигна 402 милиона през 2024 г. Това включва 186 милиона безработни, 137 милиона, които временно не могат да работят, и 79 милиона обезкуражени работници, които са спря да търси работа. Въпреки че разликата постепенно намалява след пандемията, се очаква да се стабилизира през следващите две години.

Глобалната икономика се забавя, което затруднява пълното възстановяване на пазарите на труда

През 2024 г. глобалната заетост нараства в съответствие с работната сила, поддържайки нивото на безработица стабилно на 5 процента, се казва в доклада. Младежката безработица обаче показа слабо подобрение, оставайки висока на 12,6 процента. Неформалната работа и бедността при работещите се върнаха към нивата отпреди пандемията, а страните с ниски доходи се сблъскаха с най-много трудности при създаването на достойни работни места.

Предизвикателства пред възстановяването

Докладът посочва предизвикателства като геополитическото напрежение, нарастващите разходи, свързани с изменението на климата и нерешените дългови проблеми, които поставят пазарите на труда под натиск. Икономическият растеж възлиза на 3,2% през 2024 г., което е спад от съответно 3,3 и 3,6% през 2023 г. и 2022 г. Подобно ниво на растеж се очаква през 2025 г., въпреки че се очаква да настъпи постепенно забавяне в средносрочен план.

Въпреки че инфлацията е намаляла, тя остава висока, намалявайки стойността на заплатите, констатира докладът. Реалните заплати са се увеличили само в някои развити икономики и повечето държави все още се възстановяват от ефектите на пандемията и инфлацията.

Решения

Генералният директор на МОТ Гилбърт Ф. Хунгбо подчерта спешната необходимост от действие. „Достойният труд и продуктивната заетост са от съществено значение за постигането на социална справедливост и целите за устойчиво развитие. За да избегнем изострянето на вече обтегнатото социално сближаване, ескалиращото въздействие върху климата и растящия дълг, трябва да действаме сега, за да се справим с предизвикателствата на пазара на труда и да създадем по-справедливо и по-устойчиво бъдеще“, каза той.

Анкети