Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Демографска криза: Населението на Китай е продължило да намалява и 2023 г.

Анализи

Демографска криза: Населението на Китай е продължило да намалява и 2023 г.

Демографска криза: Населението на Китай е продължило да намалява и 2023 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Намаляването на населението на Китай се е ускорило 2024 г., сочат официални данни, като по този начин ще се удължи низходящата тенденция след повече от шест десетилетия на растеж, докато страната се бори с надвисналата демографска криза.

The Economist: Демографската криза в Китай ще срине икономическия растеж на страната

Някога най-многолюдната страна в света, Китай беше изпреварен от Индия миналата година, като сега Пекин се опитва да стимулира спадащата раждаемост чрез субсидии и пропаганда за насърчаване на раждаемостта.

„Към края на 2023 г. населението на страната е 1 409,67 млн. души, което е с 2,08 млн. души по-малко в сравнение с това в края на 2022 г.“, заяви Националното статистическо бюро на Пекин (НСБ).

Миналогодишният спад е повече от два пъти по-голям от спада, отчетен за 2022 г., когато страната е загубила 850 000 души, тъй като населението ѝ се е свило за първи път от 1960 г. насам.

„През 2023 г. броят на ражданията е бил 9,02 млн. с коефициент на раждаемост 6,39 на хиляда", заяви НБС, което е спад спрямо 9,56 млн. раждания през 2022 г.

През 2016 г. Китай прекрати строгата си "политика на едно дете", наложена през 80-те години на миналия век поради опасения от свръхпренаселеност, а през 2021 г. започна да разрешава на двойките да имат по три деца.

Но това не успя да обърне демографския срив в страната, която отдавна разчита на огромната си работна сила като двигател на икономическия растеж.

Мнозина обвиняват за намаляването на раждаемостта нарастващите разходи за живот, както и нарастващия брой жени, които започват работа и се стремят към висше образование.

"Тенденцията за намаляване на населението на Китай е невъзможно да се обърне", казва Хе Яфу, независим китайски демограф, пред АФП.

„Дори и да се насърчи раждаемостта, не е възможно коефициентът на плодовитост в Китай да се повиши до нивото на заместване на населението, защото сега младото поколение е променило из основи концепцията си за раждаемостта и като цяло не желае да има повече деца“, каза Хе.

За да отложи икономическата криза, тъй като броят на възрастните в трудоспособна възраст намалява, той заяви, че правителството трябва да въведе повече стимули, включително субсидии за отглеждане на деца, „да развие универсални услуги за грижи за деца и да увеличи броя на децата под тригодишна възраст, които постъпват в детски градини“.

Анкети