Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Доклад: Спада интересът на европейските фирми за бизнес в Китай

Анализи

Доклад: Спада интересът на европейските фирми за бизнес в Китай

Доклад: Спада интересът на европейските фирми за бизнес в Китай - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Според Европейската търговска камара в Китай забавянето както на китайската, така и на световната икономика е най-големият проблем, който засяга европейските фирми в Китай, измествайки по важност политическото напрежение между Пекин и Вашингтон.

В публикувания от камарата годишен доклад, се посочва, че броят на европейските фирми, които разглеждат Китай като дестинация в топ три за бъдещи инвестиции, е най-ниският в историята. Европейската търговска камара води такава статистика от 2010 г. насам.

Докато повишаващите се лихвени проценти и инфлацията свиват търсенето в Европа и САЩ, компаниите в Китай, напротив, се борят с рязък спад на цените, тъй като рискът от дефлация тегне над втората по големина икономика в света.

В доклада се посочва, че броят на европейските компании, които съобщават, че приходите им от Китай са намалели през 2022 г. е три пъти по-голям, отколкото през 2021 г., докато значението на Китай за глобалните печалби на компаниите намалява за втора поредна година.

„Влошаването на бизнес нагласите, настъпило през последните три години, е значително и не може да бъде обърнато за една нощ“, заявиха от камарата.

Сред членовете на Европейската търговска камара са компании като BASF, Maersk, Siemens и Volkswagen.

Констатациите на камарата, които се основават на мненията на членовете от февруари до началото на март, разкриват, че рекорден брой компании са загубили бизнеса си през миналата година поради бариери, свързани с достъпа до пазара и нормативните изисквания.

Нарастващият фокус на президента Си Дзинпин върху националната сигурност - по-специално неотдавнашната репресия срещу консултантските фирми и фирмите за одит - накара много чуждестранни компании да не са сигурни в нормативната регулация на китайския пазар.

„С новото и предстоящото европейско и американско законодателство, което ще принуди много компании да демонстрират по-голяма прозрачност на операциите си в Китай, тенденцията за диверсификация на веригата за доставки и продажба на активи вероятно ще се засили в средносрочен план“, заявиха от камарата.

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Китай се забавиха значително, след като страната се отказа от строгите ограничения на COVID-19 в края на миналата година, като деноминираните в долари ПЧИ намаляха с 5,7% през периода януари-май в сравнение със същия период на миналата година.

Анкети