Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Износът на Китай се свива по-бързо от очакваното, екперти прогнозират тенденцията да се запази

Анализи

Износът на Китай се свива по-бързо от очакваното, екперти прогнозират тенденцията да се запази

Износът на Китай се свива по-бързо от очакваното, екперти прогнозират тенденцията да се запази - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Износът на Китай се сви много по-бързо от очакваното през май. Според експерти това поражда съмнения относно възстановяването на икономическото състояние на страната.

Втората по големина икономика в света нарасна по-бързо от очакваното през първото тримесечие благодарение на стабилното потребление на услуги и натрупаните поръчки след прекъсванията заради пандемията от  COVID-19. На този фон обаче фабричното производство се забави, а причини за това са нарастващите лихвени проценти и инфлацията, които намалиха търсенето в Съединените щати и Европа, посочва Ройтерс.

Данните на китайската митническа служба показват, че износът се е свил със 7,5% на годишна база през май. Това е много повече от прогнозирания спад от 0,4% и най-големият спад от януари. Вносът се свива с 4,5%, по-бавно от очаквания спад от 8,0% и спада от 7,9% през април.

„Слабият износ потвърждава, че Китай трябва да разчита на вътрешното търсене, докато световната икономика се забавя“, каза Жеуей Джан, главен икономист в Pinpoint Asset Management и допълва: „Има по-голям натиск за правителството да увеличи вътрешното потребление през останалата част от годината, тъй като глобалното търсене вероятно ще отслабне още повече през втората половина на 2023 година.“

Подчертавайки степента на слабостта, данните показват, че търговията е била по-лоша дори от времето, когато пристанището в Шанхай, най-натовареното в Китай, беше затворено поради строги ограничения на COVID година по-рано, отбелязва още Ройтерс.

Цифрите освен това показват, че икономическото възстановяване на Китай след COVID бързо губи сила, което от своя страна подкрепя аргументите за повече политически стимули.

Ограничено търсене

Азиатските акции паднаха на червено след данните на митниците, както и юаните и австралийският долар, стокова валута, която е силно чувствителна към промените в китайското търсене.

„Ралито“ на акциите в Китай след пандемията избледня, тъй като дребните инвеститори се настроиха с „мечи позиции“ по отношение на акциите и вместо това удвоиха по-сигурните активи на фона на буксуващото икономическо възстановяване.

Икономиката получи двоен удар от колебливото търсене у дома и това в чужбина, което предизвика вълнообразен ефект, който се усеща в целия регион.

Китай засилва икономическото си сътрудничество с държавите от Централна Азия

Данните от Южна Корея миналата седмица показаха, че доставките за Китай са спаднали с 20,8% през май, отбелязвайки цяла година на месечни спадове, като износът на корейски полупроводници е спаднал с 36,2%, което предполага слабо търсене на компоненти за крайно производство.

Китай и Южна Корея засилват сътрудничеството в сферата на чиповете

Китайският внос на полупроводници падна с 15,3%, тъй като пазарът за износ на потребителска електроника се успокои.

Търсенето на суровини като цяло отслабна - с вноса на въглища, който се отдръпна от 15-месечния връх, достигнат през март, на фона на слабото търсене  от енергийния и стоманодобивния сектор. Вносът на мед също спадна с 4,6% през май спрямо предходната година.

Официалният китайски индекс на мениджърите по покупките (PMI), публикуван миналата седмица, показа, че фабричната активност се е свила по-бързо от очакваното през май.

Подиндексите на PMI също показаха, че фабричното производство се е променило към свиване от експанзия, докато новите поръчки, включително нов износ от своя страна също намаляват за втори пореден месец.

Докато икономическият растеж надмина очакванията през първото тримесечие. 

Блзо до целта: Китайската икономика с ръст от 4,5% през първото тримесечие

JPMorgan и Citi повишиха прогнозите си за развитието на китайската икономика

Сега анализаторите понижават прогнозите си за останалата част от годината, именно защото  фабричното производство се забавя.

По-рано правителството си постави цел за растеж на БВП от около 5% за тази година.

Ли Цян: Постигането на икономически растеж от 5% за Китай ще е трудно

Китай ще се стреми към икономически растеж от около 5% през 2023 г.

Анкети