Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Египетският внос – стратегически за търговията със зърно

Анализи

Египетският внос – стратегически за търговията със зърно

Египетският внос – стратегически за търговията със зърно - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Защо е важен египетският пазар? Страната е най-големият вносител на пшеница в света

Египет е най-големият вносител на пшеница в света. През 2021 г. страната, е закупила от вносители 5.5 милиона тона, а основните партньори, които са доставили 80% от зърното са Киев и Москва. След инвазията на Русия в Украйна очакванията за импорта на стратегическата култура бяха да падне до 5.3 милиона, като Кайро очакваше това да се случи и заради увеличение на местното производство.

Смяна на търговските партньори

След наложените международни санкции на Русия, Египет обяви, че ще реорганизира вноса си и ще търгува главно с Украйна, както и с различни страни от ЕС.

Неочаквано в началото на април Министерството на снабдяването и вътрешната търговия на Египет обяви, че е сключен договор с Русия за закупуването на 600 000 тона пшеница, коментира тогава сайтът „Иджипт индипендънт“. Северноафриканската държава се очаква да получи две пратки от по 300 000 тона между второто и третото десетдневие на месец май.

Русия доставя значителни количества пшеница на Египет през последните месеци, независимо от санкциите, наложени от САЩ и Европейския съюз (ЕС), отбелязва онлайн изданието, а според данни на руския зърнен съюз Египет е най-големият вносител на пшеница през януари. Само през първата седмица на месеца арабската република е получила 191 500 тона.

Малко по-късно съшия месец западни издания коментираха доклад на американското разузнаване, в който се посочва, че Кайро може да е сключил сделка с Москва – „оръжия за зърно“. Египет отрече информацията, а седмица по-късно беше съобщено, че след намесата на САЩ Египет ще доставя боеприпаси на Украйна.

Търговия на България с Египет

Египет може да се определи като един от основните партньори от трети страни във външната търговия на страната ни. През миналата година в периода януари – февруари България е изнесла продукция на стойност 276.6 млн. лв., показват данните на НСИ.

НСИНСИ

Стокообменът на България и Египет през 2022 г. достига 828.34 млн. щ.д. и бележи ръст от близо 40%, отчете Министерството на икономиката. Изминалата година бележи и голям ръст на покупки на български зърнени култури, а египетската страна продължава да има сериозен интерес към вноса на пшеница и слънчоглед от България, коментира посланикът на Арабска Република Египет Халид Емара.

В периода януари – февруари на тази година цифрите макар и да спадат показват, че африканската държава остава, след най-големите пазари за износ на стоки и суровини от България.

Според анализатори това може да се дължи именно на търговията със зърно. По данни на „Ал Арабия“ през 2022 година страната ни е изнесла за Египет 50 000 тона пшеница. От началото на тази година заради ниските цени на украинската продукция, която се внася в ЕС, родните производители се оплакаха, че тяхната продукция се пласира трудно.  

По данни на служебния министър на земеделието Явор Гечев, заради вноса от Украйна, в България остава продукция на стойност 3 млрд. евро, която не може да се реализира.

Само преди ден Египет реализира покупката на 240 000 тона зърно, като сделките са сключени с две държави. Кайро си подсигури две карга от Румъния и девет от Русия. Анализатори на пазара отбелязват, че резултатите от последния египетски търг отново торпилират пазарите на пшеницата, след като страната е договорила 655 кмт на цени с около $20-5 на тон по-евтино от преди месец.

Какво се случва на световните пазари за зърно, с кого търгува Египет?

Търговия със селскостопански хранителни продукти между ЕС и Египет

Египет важен пазар за ЕС в търговията със селскостопанска продукция. Африканската държава влиза в Европейската политика за съседство, която  определя отношенията на общността на 27-те с 16 от неговите най-близки източни и южни съседи.

Държавите от ЕПС са групирани в южен и източен регион, като в първия влизат Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Либия, Мароко, Палестина, Сирия и Тунис.

С южните страни от ЕПС се сключват евро-средиземноморски споразумения за асоцииране, които по същество обхващат търговията със стоки. След Арабската пролет от 2011 година Съветът прие нови указания и споразуменията за асоцииране се превърнаха в по-задълбочени и всеобхватни, най-вече за свободна търговия с Египет, Мароко, Йордания и Тунис.

Като цяло, ЕС е нетен износител за тези държави — предимно на говеждо и овче месо, зърнени култури и млечни продукти. В обратната пропорция общността на 27-те внася предимно плодове, зеленчуци и маслиново масло.

Търговските отношения между ЕС и Египет в областта на селското стопанство се уреждат от Споразумението за асоцииране между тях, което влезе в сила на 1 юни 2004 г., и неговите търговски и свързани с търговията разпоредби, които са в сила от 1 януари 2004 г. През октомври 2008 г. беше подписано споразумение за по-нататъшно либерализиране на търговията със селскостопански продукти, преработени селскостопански продукти, риба и продукти от риболов, което влезе в сила на 1 юни 2010 г. На тази основа износът на ЕС се ползва от безмитен достъп до египетския пазар за почти всички селскостопански продукти, с изключение на тютюневи изделия, вина, спиртни напитки и свинско месо. Износът на Египет за ЕС също се ползва от пълна либерализация, с изключение на най-чувствителните продукти (домати, краставици, артишок, тиквички, десертно грозде, чесън, ягоди, ориз, захар и преработени продукти с високо съдържание на захар).

ЕС е нетен износител на селскостопански продукти за Египет. Той изнася основно пшеница, плодове и мляко на прах.

По данни на ЕК Египет е 29-ият по големина търговски партньор на ЕС, представляващ 0,7% от общата търговия на общността със стоки със света през 2020 г.

ЕС е най-големият търговски партньор на Египет, покриващ 24,5% от търговския обем на Египет през 2020 г. 25,8% от вноса на Египет идва от ЕС, а 21,8% от износа на Египет е в ЕС.

EKEK

Общата търговия на стоки между ЕС и Египет възлиза на 24,5 милиарда евро през 2020 г. Вносът на ЕС от Египет възлиза на 6,4 милиарда евро и се води от горива и минни продукти (2,4 милиарда евро, 37,7%), химикали (1,1 милиарда евро, 16,9%), селско стопанство и суровини (1,1 милиарда евро, 16,8%), както и текстил и облекло (0,6 милиарда евро, 9,9%).

Износът на ЕС за Египет възлиза на 18,1 милиарда евро и е доминиран от машини и транспортно оборудване (7,2 милиарда евро, 39,8%), химикали (2,9 милиарда евро, 16,1%), селско стопанство и суровини (2,4 милиарда евро, 13,1%), както горива, и минни продукти (1,6 милиарда евро, 9,0%).

Двустранната търговия с услуги възлиза на 10,9 милиарда евро през 2019 г. Вносът на услуги в ЕС от Египет представлява 6,7 милиарда евро, а износът за Египет възлиза на 4,2 милиарда евро. Основният износ на услуги на ЕС за Египет са бизнес услуги, докато вносът на ЕС от Египет се състои главно от туристически услуги и транспорт.

Анкети