Анализи
ЕК прогнозира спад на дефицита и инфлацията у нас

Реалният растеж на БВП в България ще се забави до 2% през тази и до 2,1 на сто през следващата година поради външни и вътрешни фактори. Инфлацията ще спада и ще бъде съответно 3,6 на сто през 2025 г. и 1,8 на сто през 2026 г. Това сочи пролетната икономическа прогноза на Европейската комисия.
Според прогнозата, частното потребление ще нараства по-умерено за сметка на временно по-високата инфлация и предпазливите спестявания. Перспективите за износа също са преразгледани надолу в резултат на намаленото външно търсене и нарастващата конкуренция на външните пазари.
Частните инвестиции ще се свиват, докато публичните ще бъдат подкрепени от ускореното усвояване на фондовете на ЕС.
Очаква се растежът на заплатите да се забави, а годишната инфлация постепенно да спада след увеличението ѝ в началото на годината. От Комисията отбелязват, че това се дължи на възстановения по-висок ДДС върху хляба и ресторантьорските услуги, по-високия акциз върху тютюна, по-високите цени на тока, газа и храните. Инфлацията обаче ще спада постепенно, следвайки външните фактори.
Безработицата за миналата година е била 4 на сто. Умереното нарастване на заплатите в частния сектор ще продължи и ще бъде придружено от ограничена загуба на работни места заради влошената икономическа ситуация. Заплатите в обществения сектор се очаква да нараснат сериозно тази година заради засиленото наемане на работна сила в него.
Общият публичен дефицит, който в момента е 3% от БВП, ще спадне на 2,8 на сто и ще остане такъв и догодина. Съотношението дълг към БВП ще се увеличи до 25,1% през тази и до 27,1% на сто през идната година.