Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономист: Скоро Сърбия, Северна Македония и Черна гора ще ни изпреварят

Анализи

Икономист: Скоро Сърбия, Северна Македония и Черна гора ще ни изпреварят

Икономист: Скоро Сърбия, Северна Македония и Черна гора ще ни изпреварят - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Не е изненада, че София попада сред големите градове в ЕС с доста по-високи нива на работна заплата. Икономическите центрове у нас през последните години регистрираха голям ръст, но това за съжаление е сигнал за огромния икономически дисбаланс в България. Това коментира в ефира на Нова Нюз икономистът Преслав Райков.

„През последните две, три години постоянно вдигахме и вдигахме МРЗ с идеята, че ще станем много богати, но не станахме. Това е така, защото МРЗ е функция на икономиката и отразява състоянието на икономическите процесите и трудовите пазари. Съвсем скоро държави извън ЕС, които са близки до нас, визирам Сърбия, Северна Македония и Черна гора, ще ни изпреварят с много. Това са страни, които много активно насочват икономическия си потенциал в правилната посока, докато ние го изпускаме. Нашият пазар на труда става все по-затегнат и демографски, и като структура“, каза Райков.

По думите на икономиста страната все по-често се сблъсква с липсата на кадри за определени икономически сектори, което е сериозен проблем, тъй като изпускаме един огромен потенциал за следващия икономически цикъл, който вече започна.

Експертът по човешки ресурси Елица Панева коментира, че извън икономическите анализи е важен и въпросът за мотивацията на следващите поколения.

„Поколението Y и Z са тези, които няма да искат да работят за минимална работна заплата. Тоест те ще откажат да изпълняват функциите на тези, които в момента работят за минимално възнаграждение. Това е едната посока, в която трябва да разсъждаваме“, коментира експертът по човешки ресурси Елица Панева.

По думите ѝ другият важен аспект, който трябва да се има предвид е това какъв тип инвеститори привличаме в страната.

„За съжаление ние основно привличаме европейски компании, които идват у нас, защото могат да плащат по-малко. Няма значение каква е минималната заплата – те просто идват тук, защото могат да плащата по-ниски заплати. В момента, в който се вдигне значително тази минимална заплата, инвеститорите ще имат два хода: или да се изнесат някъде другаде или ще търсят повече възможности за автоматизиране на процесите си, което вече се случва“, обясни Панева

Анкети